Men schiet de eerste laag met de gegevens waartoe de voorbe reiding heeft geleid en neemt de afwijkingen der verschillende schoten waar t. o. v. de waarnemingslijn. Zijn b. v. waargenomen: le schot 20 R. 2e schot 12 R. 3e schot 15 R. 4e schot 8 R. (Valt een der afwijkingen sterk buiten het gemiddelde van de andere 3, dan houdt men met die afwijking geen rekening doch houdt het betrekkelijke stuk goed in het oog). Men bepaalt het gemiddelde van deze afwijkingen, hetzij zeer nauwkeurig, hetzij indien men haast heeft op het oog. 55 14 °/00 R. Indien men het geval heeft van fig. 1 en a, is b.v. 8,3 M. dan is de correctie a, w 8,3 X 14 116 M. of afgerond 120 M. De zin van deze correctie hangt af van de plaats van den waar nemingspost ten opzichte van de rooilijn van de batterij. In het geval van fig. 1 zal hij zijn. Met deze nieuwe gegevens verschoten zal de 2e laag bijna steeds de waarnemingslijn overdekken en is het waarschijnlijk dat in deze 2e laag een of twee schoten als of kunnen worden waar genomen, gezien uit den waarnemingspost. Echter zal het dikwijls voorkomen dat de 2e laag nog buiten de waarnemingslijn valt, indien de afstandscorrectie was ontleend aan de eerste of uitvlam- Laag, welke onderhevig is aan onregelmatigheden, vooral indien met de vuurmonden in langen tijd niet is geschoten. Men verkrijgt nu voor de 2e laag b. v. de volgende uitkomsten: le schot 9 L. 2e schot 1 R. 3e schot 2 L. 4e schot 6 L. r (9 2 6) L - (1) R Het gemiddelde van de afwijkingen 4 L. toont aan, dat de schoten een weinig L. van de waarnemingslijn vallen (dat is in het geval van fig. 1 en 2 er voor bij). Om het gemiddelde Sp. nauwkeuriger op de waarnemings lijn te brengen, zou men den afstand moeten verminderen met 4 X a, 4 X 8,3 M. rond 30 M. Maar ondanks de onvoldoende nauwkeurigheiu van deze 2e laag t. o. v. de waarnemingslijn, kan men zooals in het hier gegeven voorbeeld den zin van een of meer schoten hebben waargenomen. Nemen wij aan, dat uit den waarnemingspost een of twee schoten zijn waargenomen. Dit 815 t u uuuu 20+12 15 8 In het voorbeeld hebben wij w r

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 33