dwarswind optreden, doch deze veroorzaakt slechts zijdelingsche afwijkingen van betrekkelijk geringe grootte, welker correctie overi gens op een enkel schot dat wat den afstand betreft ter hoogte van het doel valt—kan berusten. Inschieten, wanneer snelheid van uitwerking op den voorgrond staat. Indien de aard van het doel het verkrijgen van uitwerking in een minimum van tijd vereischt, zal men er zich toe bepalen, het ge middelde Sp. door grensschieten op het doel te brengen, waarna onverwijld tot uitwerkingsvuur wordt overgegaan met lagen of zelfs snelvuurseries, onder gelijktijdige breedteverdeeling. Het grensschieten, dat in het algemeen slechts 3 a 4 lagen ver eischt, indien de eerste richting slechts een wei nig verzorgd is geweest, kan nog bespoedigd worden door lagen in snel tempo te verschieten, dan wel snelvuurseries en door de gemiddelde afwijking van laag of serie in den kijker te schatten. Samenvattende is het inschieten met waarneming van ter zijde een inschietmethode, die in den oorlog veelvuldig zal voorkomen en die men even goed behoort te kennen als het inschieten met waarneming rechtuit. De „Instructionenz." geeft haar niet de plaats en de uitgebreidheid van behandeling, die zij verdient. Zij is bruikbaar zoowel in den bewegings- als in den stelling oorlog, aannemende dat men bij benadering de plaatsen van bat terij, waarnemingspost en doel kent. Zij is bovendien bijna even eenvoudig en even snel, zoo niet sneller, dan de inschietmethode met waarneming rechtuit. De voorbereiding door de kleine grafieken vereischt geen 2 minuten. Maar zij veronderstelt, meer gebiedend dan de andere inschiet- methoden, een juiste vorming van den waaier; men zal dus in het bijzonder bij de kader- en richtersopleiding den nadruk moeten leggen op het besteden van de vereischte zorg aan de vorming van den waaier. Overigens draagt de zorg, welke aan de voorbereiding van de eerste richting wordt besteed, veel bij tot de snelheid van het inschieten, daar hierdoor de grootte van de zijwaartsche sprongen beperkt kan worden. Daarentegen kan de berekening van de daginvloeden op de dracht vluchtig geschieden, daar de noodige correcties van de eerste laag af in hare ware grootte worden bepaald. De waarneming van ter zijde verschaft een zuiver beeld van de onderlinge drachtsverschillen der stukken en is dus een uitstekende verevenings-methode. De snelheid van inschieten, welke de oorlog eischt, kan alleen worden bereikt, wanneer wordt afgezien van stuksgewijze in- 819

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 37