In vredestijd verzet het noodzakelijk sparen van den troep zich tegen het grondig beoefenen van al hetgeen bij duisternis, mist enz. moet worden beoefend. Bij besprekingen moet er echter steeds de nadruk op worden gelegd, dat van de duisternis gebruik moet worden gemaakt voor marschen, nadering, afbreken van een ge vecht, vermindering van de uitwerking der vijandelijke artillerie en bemoeilijking der vijandelijke luchtwaarneming, en dat b. v. af- marsch bij het aanbreken van den dag in werkelijkheid een uitzonderingsgeval zal zijn. Maar toch zal de troep moeten worden geoefend bij duisternis; meer dan vroeger zijn oefeningen in het marcheeren bij nacht, het opmarcheeren voor een aanval, het zich losmaken van den vijand noodzakelijk, al wordt het voor den leider dan ook moeilijk, juiste critiek te vellen en al mist hij het zoo noodige overzicht over het geheel. De vechtwijze der infanterie heeft zich in de laatste jaren gewijzigd en zal in de toekomst steeds weer wijziging behoeven door de steeds grootere vervolmaking en uitwerking van de moderne gevechtsmiddelen. In het nieuwe A. V. I. wordt dan ook overal 'sterk de nadruk gelegd op de samenwerking van menschen en machines. Als grondbeginsel voor deze samenwerking, welke kan worden beschouwd nog in een stadium van wording te zijn, kan de inhoud van punt 40 gelden: „Die Gefechtstatigkeit aller anderen Waffen wird bestimmt durch die Aufgabe, der Infanterie das Erreichen des Erfolges zu ermöglichen und zu erleichtern". Met dit, op zich zelf allerminst nieuwe, standpunt voor oogen zal volgens Majoor Osterroht nog menig strijdpunt tusschen aanvoerders van infanterie en zware mitrailleurs uit den weg moeten worden ge ruimd, en hij wijst erop, dat de verantwoordelijke aanvoerder bij het uitvoeren eener gevechtsopdracht de v o 1 1 e beschikking moet hebben over de daarvoor noodige wapens. Wel eigenaardig is het, hier ten aanzien van de zware mitrailleurs weer dezelfde leuze te hooren aanheffen als reeds sedert lang werd vernomen waar het gold de voor den onmiddellijken steun van de infanterie bestemde artillerie! Het ideaal is, dat de machines, die de infanterie moeten steunen, in alle phasen van het gevecht direct met hun vuur kunnen volgen. De frontsoldaat is uit den oorlog gekomen met de ondervinding, dat voor een afdeeling alleen dat vuur gevaarlijk is, dat voor die afdeeling is bedoeld, haar pakt en niet meer loslaat. Het onder vuur nemen van bepaalde terreingedeelten zonder meer geeft een tegenstander echter juist een zeker gevoel van veiligheid, omdat hij om zulk een gevaarlijke zone heen kan loopen; en voor het afgeven van een spervuur zonder hiaten heeft zelfs het best uit geruste leger in den bewegingsoorlog geen materieel genoeg. Het doel der samenwerking van beweging en vuur zal zijn, het vuur zoo beweeglijk te maken, dat het zich zoo mogelijk onmid- 826

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 44