843 verbindingen van den vijand, De art. moet voortdurend in het nauwste contact met de int. staan en desnoods opgelost worden tot enkele stuk ken. Verder geeft het artikel nog aanwijzingen over organisatie, die echter hoofdzakelijk op Zw. toestanden betrekking hebben en dus voor ons van geen belang zijn. Het slot willen we echter nog overnemen: „Grundsatz soltte überall sein Beweglichkeit, Beweglichkeit und nochmals Beweglichkeit. Körperliche Beweglichkeit aber setzt voraus geistige Beweglichkeit, Tatigkeit, Unternehmungslust, Energie; sie fördert diese Eigenschaften aber auch in Wechselwirkung; das sehen wir an Kavallerie, Radfahrern usw. jeden Tag. Somit kommen wir naturnotwendig zum Schlusse, dasz das Heilmittel gegen die Uebermacht des Materials am Ende eben doch in der Moral zu suchen ist. Nur der Geist kann schlieszlich die Materie tiberwinden und das miissen wir den letzten Soldaten als unumstöszliche Ueberzeugung einimpfen. Darum weg mit Allem, was den persönlichen Mut, die Taten- und Ver- antwortungslust des Einzelnen, sei er Führer oder Geführter, hemmt; unser Heil liegt niemals im Material und Materialismus, sondern in der Moral, im Idealismus. Also nicht: Material oder Moral, sondern Moral vor Material." Bulletin Beige des sciences militaires. September. Het artikel over de operaties van het Belgische leger wordt voortgezet. Een volgend artikel is een studie over de Amerikaansche secessie-oorlog, die interessante bijzonderheden geeft over de waarde van geïmproviseerde legers. Ten slotte vermelden we nog het vervolg van de studie „Le principe de la bataille." K. Revue d'Artillerie. Augustus. In „Les tirs de concentration dans la dé- fensive" wil de capitaine Courbis bij het verdedigend gevecht wat betreft het gebruik van het artillerievuur tot eenzelfde beginsel komen als bij het aanvallend gevecht, n. 1. dat van „concentrations de feu", in tegenstelling met de „tactique linéaire des tirs d'arrêt" waartoe de in de „Instruction provisoire sur l'emplo; des grandes unités" en in de „Instruction sur letir d'Artillerie" gehuldigde beginselen volgens hem in hoofdzaak zullen moeten leiden. Hij verwijt die „tirs d'arrêt" de volgende nadeelen: le. Te langzame en daardoor dikwijls te late vuuropening; 2e. Gebrek aan diepte door te groote frontbreedte; 3e. Zelfs over dat zeer ondiepe front door gebrek aan vuurmonden nog hiaten; 4e. Groot munitieverbruik en slijtage van materieel; volgens hem lijkt dit tir d'arrêt „terriblement a l'ancien tir de barrage qui a consommé inutilement tant de projectiles"; 5e. Gevaar voor de eigen infanterie, omdat waar ernaar gestreefd vyordt het „tir d'arrêt" zoo dicht mogelijk voor de eigen opstelling te brengen, te kort vallende schoten nooit geheel zijn te vermijden. Het bovenstaande zou gelden voor de „tirs d'arrêt" voor de eigen hoofdstelling Voor een ander soort tir d'arrêt, n.l. die „exécrnés pendant la traversée par l'assaillant de la zóne, qui le sépare de la position de résistance et souvent déclenchés sur la demande des avant-postes qui battent en retraite en signalant les progrès d'avance ennemie", noemt hij als nadeelen op: le. Wederom te weinig diepte van het vuur; 2e. de groote moeilijkheden verbonden aan het tijdig en juist melden van de bewegingen des vijands door de onder zeer moeilijke omstan digheden terugtrekkende voorposten;

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 61