845 Revue d'Artillerie. September. Lieutenant-colonel Pagezy verdedigt in :.Pourquoi nous ne voulons pas du décigrade" het behoud van de °/o0 als hoekmaat tegenover de in Frankrijk in te voeren décigrade (90° =100 gra des 1000 décigrades). „Sur 100 canons d'artillerie, il y en a 97 ou 98 qui ont le millième. 2 ou 3 qui ont le décigrade et sur 100 matériels d'infanterie, il y en a 100 qui ont le millième" en verderop: „le millième n'est pas seulement gravé sur les limbes de nos appareils, il est imprimé d'une faqon indélébile dans les 150.000 cerveaux de nos officiers d'active et de complément". Hij weegt voor- en nadeelen van beide maten tegenover elkaar uit, toont aan dat de z g- millième R. (360° 6000 millièmes) in niets ten achter staat bij de décigrade, en besluit: „Si la graduation des appareils n'était pas si solide, on l'effacerait tous les ans pour la remplacer par une graduationassez oubliée pour qu'elle parut nouvelle". De „Etude sur l'emploi de l'artillerie divisionnaire dans la defensive" wordt in dit nummer beëindigd- ln het Fransche leger zijn sedert kort de richtinstrumenten der artil lerie ingericht ten behoeve van de indirecte richting op hemellichamen. In „Application des procédés astronomique a la détermination des direc tions" en „visée indirecte du soleil avec le théodolite Jobin", worden beschouwingen gegeven naar aanleiding van deze richtmethode. Verwe zen wordt ook naar „le Manuel de l'officier orienteur" en „Cours de topographie" de l'Ecole d'artillerie. In Renseignements divers vinden we o. a. gegevens van een reuzen- tank van 150 ton, die in Duitschland kort voor den wapenstilstand gecon strueerd zou zijn en daarna vernietigd. Bewapening 4 kanons van 7.7 cM. en 2 zware mitrailleurs. Pantsering 20 a 30 mM. Twee Daimlermotoren a 600 PK. Maximum snelheid 7.5 K.M. per uur. De tank kon uit elkaar genomen worden in stukken van 15 a 20 ton, die dicht achter het front weer in elkaar gezet zouden worden. Coast Artillery Journal Augustus. In de eerste plaats een bespreking van „the Mesopotamia Expedition" met als eindconclusie, dat het optreden van dit „strategisch detachement" der geallieerden, waarvan de sterkte tenslotte opliep tot ruim 180.000 man, indruischt tegen het groote be ginsel dat men op het hoofdoperatietooneel zoo sterk mogelijk moet zijn. „All else is secondary". Aangehaald wordt het gezegde van Napoleon: „Er zijn vele goede generaals in Europa, maar ze zien te veel zaken tegelijk; wat mij betreft ik zie alleen massa's Ik zoek ze te vernietigen, wel wetende dat de bijkomende zaken dan vanzelf in mijn macht komen". Hoe groot ook de Engelsche belangen in Mesopotamië, hoe dreigend oogenschijnlijk ook het gevaar van een penetratie der Duitsche politiek in Perzië en lndië, 180000 man gebonden door nog geen 40.000 Turken is strategisch een overwinning geweest voor de Centralen, al zijn ook door de Engelschen vele tactische overwinningen behaald. In Amerika heeft ieder korps zijn wapenschild. Voor de onderdeelen der Amerikaansche kustartie wordt in dit nummer een overzicht gegeven der bestaande coats of arms and badges. Het is eenigszins eigenaardig in het meest democratische land ter wereld deze wapenschilden te zien bezigen, die zoozeer doen denken aan feodale gebruiken en traditie! In „Fire against naval targets" wordt een rapport, afkomstig van the Coast Artillery Board gepubliceerd met toestemming van den commandant der kustartilierie, die in zijn begeleidend schrijven zich als volgt uit: „It is not to be understood that the authorisation to publish the rapport carries with it approval by the chief of Coast Artillery of all statements made therein. He is of the opinion, however, that the Coast Artillery at large will find interest in reading it. In general, the line of thought is in accord with the views of this office. Het komt ons voor dat het publiceeren in een vaktijdschrift van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 63