Ten slotte moeten de onderkomens en de onderaardsche ge meenschappen menigvuldiger worden. Onder invloed van Pétain verschijnt een instructie over het ge bruik van de artillerie bij de verdediging, waarbij haar taak belang rijk wordt uitgebreid. Bij de mitrailleurs past men hoe langer hoe meer het indirecte vuren toe, waardoor hun arbeidsveld wordt vergroot. De batterijen worden in de diepte geéchelonneerd, om onder alle omstandigheden een spervuur te waarborgen. Men organiseert de vuurconcentratie. Waarneming van het vuur uit vliegtuigen wordt regel, aangevuld door die uit ballons en andere waarnemingsposten. In Januari 1917 verschijnt een nieuwe uitgave van de „Manuel du chef de section d'infanterie." Daarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid van voortgezetten pionierarbeid. „Deux principes doivent entrer dans la mentalité de tous: „le. L'entreprise d'un travail ne doit jamais être différée sous „prétexte que le temps nécessaire pour son complet achèvement „pourrait faire défaut; „2e. Au combat, après une avance, la veritable remise en main „de la troupe consiste a lui tracer et a lui imposer Ie travail ,,a faire." De chefs moeten de noodige energie bezitten om na een gevecht onmiddellijk de krachten te coördineeren voor de volgende actie en de daaruit voortvloeiende organisatie van het terrein. Doet men dit niet, dan wordt overal individueel, zonder samenhang gewerkt. Daarom schrijft men, met overdrijving, voor, dat elke infanterie- manoeuvre moet eindigen met het traceeren van loopgraven en het verzamelen van materialen. Maar juist is het beginsel: „C'est une erreur de faire des séances séparées de manoeuvre „et de travaux de campagne." De noodzakelijkheid van voortdurende waarneming wordt on derstreept. Behalve door de waarnemers in hunne posten moet dit ook geschieden door patrouilles. Wat de inrichting der loopgraven enz. betreft, brengt het voor schrift de maximum tusschenruimte der zijweren van 6 op 8 M. Voor lichte onderkomens kan gegolfd plaatijzer worden gebruikt, bestaande uit platen van 10 K.G. Dergelijke onderkomens kunnen bij dé uitvoering van aanvallen te pas komen. 10 Maart 1917 schrijft Nivelle in een instructie voor, de voorste linie meer met materieel dan met personeel te verdedigen; de geweermitrailleurs buiten de loopgraven op te stellen; de onder komens in voorste linie te vernielen, daar zij niet spoedig genoeg kunnen worden verlaten en daardoor menschenvallen zijn; de krachten en vooral de mitrailleurs in de diepte te echelonneeren. „Même dans la défensive, Faction principale de ['infanterie est „dans le mouvement," 790

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 8