„Au dela d'une certaine densité, les forces de la defensive ne „s'accroissent pas, mais seulement les chances de pertes. „La défensive, pas plus que l'offensive, ne se pratique a coup „d'hommes." Hoe moeilijk het is om afstand te doen van bepaalde ideeën blijkt o. a. wel hieruit, dat dit voorschrift reeds meermalen gegeven was; en eenige maanden later moet de commandant van het 4e Fransche leger nog eens aangeven, dat van een compagnie hoogstens Zi, liefst niet meer dan Z\ in voorste linie mag worden gebracht. Het gebruik van beton voor de onderkomens wordt opnieuw aanbevolen; de afmetingen hiervan kunnen dan kleiner worden. 22 Augustus 1917 vaardigt Pétain, nu opperbevelhebber van het Fransche leger op het W. front, een voorschrift uit: „Instruction sur ['organisation du terrain," waarvan het 2de deel, de technische bijzonderheden bevattende, in October verscheen. Deze instructie is thans nog van kracht. Door de steeds vermeerderde uitwerking van het artillerievuur, gesteund door de verbeterde verkenningsmethoden, was het noodig het vroegere voorschrift te vervangen. Men moet de eigenlijke, essentieele verdedigingsorganen scheiden van de andere en ze zoo goed mogelijk maskeeren: voor de overige organen is dit minder noodig, waardoor de andere ook weer minder in het oog zullen vallen. Vooral geldt het beginsel voor de auto matische vuurwapens, omdat de kracht van het verdedigingsstelsel voor het grootste deel daarin ligt (afgescheiden natuurlijk van het moreel, dat altijd de grootste kracht vormt). Verder moet men zorgen voor onderlinge samenwerking, be scherming van de automatische wapens, en een goede organisatie van de bevelvoering. De gevechtsgroepen worden ingevoerd. Een gevechtsgroep bevat steeds een automatisch vuurwapen en komt overeen met een /2 sectie en eindelijk met een groep van 1215 man. Eenige gevechtsgroepen samen vormen een steunpunt (1 com pagnie); vereeniging van eenige steunpunten geeft de „centre de resistance" (1 bataljon). De inrichting van het terrein is een militaire operatie, ontworpen en geleid door de hoogere aanvoering. Zij is even noodig voor de voorbereiding en uitvoering van een aanval om gewonnen terrein te behouden of den aanval te hervatten, als voor de verdediging om een stelling met een minimum van troepen en van verliezen te houden. Neemt men bij den vijand toebereidselen voor een aanval waar, dan neemt de infanterie met hare mitrailleurs, infanteriegeschut, loopgraafmortieren, enz. deel aan de tegenvoorbereiding der artil lerie om den aanval in de geboorte te smoren, vervolgens aan het spervuur, wanneer dit wordt afgegeven. De afzonderlijke groepen 791

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 9