3. Het is niet uitgesloten, dat de troepenmacht in Darangdang na eenige uren rust in den avond den marsch naar Padalarang voortzet. (Door mij was opgegeven dat voor den afstand Darangdang Padalarang gerekend kon worden op ongeveer één dagmarsch). De bedoeling van het doen oprukken van die afdeelingen zou dan moeten zijn: volgens eenigen het zich meester maken van het défilé van Padalarang, volgens anderen het bezetten van het baan vak bij Padalarang. Teneinde nu de nadering van die verwachte afdeelingen te belet ten, moest het detachement nog bij avond op 1 a 2 K. M. N. van het baanvak in stelling komen, volgens enkelen voorposten betrek ken; anderen lieten het detachement eene verdedigende stelling inrichten, de cavalerie werd in marsch gezet en moest met staande patrouilles in het terrein de nadering van den vijand signaleeren, zelfs de artillerie stond in afwachtingsstelling, bij sommigen in bewakingsstelling gereed. Bij de bespreking kon ik in het algemeen zeggen, dat op een enkele uitzondering na geen der deelnemers zich behoorlijk in den toestand had ingedacht, en bovendien de fout was begaan zich bij de te nemen maatregelen geheel te laten beïnvloeden door den vijand, iets waartegen ik juist bij de vorige oefening had gewaar schuwd. Men had er zich het hoofd over gebroken wat de vijand toch wel zou kunnen doen, dezen allerlei handelingen toegedacht, welke hij in werkelijkheid nooit zou verrichten, en daardoor het eigen detache ment den geheelen nacht in touw gehouden, terwijl de vijand sliep, met gevolg dat den volgenden morgen het detachement, vermoeid, slecht gevoed, in opstellingen die bij dag zouden blijken niet de juiste te zijn, in belangrijke mate aan gevechtskracht zou hebben ingeboet. Teneinde goed te doen uitkomen, dat de toestand niet juist was beoordeeld, gaf ik mijn oplossing als volgt: Het detachement komt in den laten namiddag te Gadobangkong. Te voren is het legeringsbevel uitgereikt, zoodat de troepen bij aankomst dadelijk de kwartieren kunnen betrekken. 1 Bat. zorgt voor beveiliging in de richting van den vijand. Afsluiten wegen bij nacht voldoende. De troep gaat zich uitkleeden, mandiën, eten. Om het fantastische om het detachement in donker in marsch te zetten en het bij nacht in niet vooraf verkende stellingen in het terrein in gevechtsstellingen te brengen (artie. en cavie. incluis) goed te laten uitkomen, heb ik slechts herinnerd aan mijn toezegging bij den aanvang van de oefening, dat deze na afloop ook in het terrein zou worden ge houden en dusnuookde deelnemers op de in hunne bevelen vastge stelde tijdstippen tot de uitvoering daarvan zouden behooren over te gaan. Geen beter leerschool dan aan den lijve de moeilijkheden te hebben ondervonden. 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 13