5. De sectie ontplooit zich, tijdens het voorwaarts gaan, in groepen. Richting op dien hoogen boom. 6. Per voorste groep een korp. met 2 man als verkenners voor uit. 7. In eerste lijn: de groepen der le br. met links daarvan de linkergroep der 2e br., tusschenruimten 30 pas; richting op de rechtergroep; 100 pas achter het midden de rechtergroep der 2e br. 8. Ik ben voorloopig bij de richtingsgroep. Indien de omstandigheden dit toelaten, herhaalt daarna iedere gr. (br.) ct. zijn opdracht waarna het co.: „Voorwaarts ont plooien!" p. 238. Het oogenbük om te ontwikkelen is afhankelijk van den vijand, het terrein en de noodzakelijkheid zelve het vuur te openen. Het op zich zelf juiste streven van den s. ct. zoolang mogelijk on- middellijken invloed op zijne groepen en hun doelmatigen inzet te behouden, mag hierbij het goede tijdstip niet doen voorbij gaan. Meestal wordtde ontwikkelingdoorde gr. eten zelfstandig bevolen. De sectie moet zich uit iederen gesloten of ontplooiden vorm snel en ordelijk kunnen ontwikkelen, zoowel op een uitvoerig bevel, als op een korten toeroep of wenk. p. 239. Voorbeelden van bevelen tot ontwikke ling door een s. ct. a. Aan een zich in dekking bevindende geslo ten sectie: 1. Vijand gemeld op die zwaarbegroeide heuvels, vanwaar Z. M vuur komt. Afstand omstreeks 1200 M. 2e. De comp. valt aan. Richting de hoogste heuveltop. 3. In voorste lijn rechts de le, links onze sectie. 4. Onze sectie ontwikkelt zich tijdens het voorwaarts gaan tus- schen den waterloop en het lichtgroene struikgewas. 5. Per brig, de rechtergroep in eerste lijn, de andere groepen 100 M. links achterwaarts tusschen de openingen. De rechter voorste groep volgt den waterloop. 6. Ik blijf voorloopig bij de rechter achterste groep, brig, comdten bij hunne voorste groepen. Nadat het bevel herhaald is: „Voorwaarts ontwikkelen!" b. Aan een ontplooide sectie. (De sectie wordt ver ondersteld in de form., aangegeven in p. 237 ad 7): Aan alle groepen het teeken „liggen" geven. Daarop den comdt der rechter (richtingsgroep), waarbij zich de sectie ct. bevindt, bevelen: 1. Daar in het struikgewas, aan deze zijde van den hoogterand voor ons, zitten enkele vijandelijke schutters, afstand omstreeks 600 M. Daarachter in het zadel rechts van den hoogen boom is een Z. M.; hij geeft juist een vuurstoot af! 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 22