2. Onze sectie valt den hoogterand aan weerszijden van den hoogen boom aan. 3. Een Z. M. komt hier, waar wij nu liggen, in stelling, om ons vuurdekking te geven. 4. Daarop gaan wij voorwaarts: Eerst de beide groepen der le (rechter) brigade, welke als eerste doel de van ons afgekeerde zijde der Chineesche graven moeten bereiken en daar vuurdekking voor de linkergroep worden, daarop de linkergroep. De achterste groep waarbij ik mij aansluit, volgt de linkergroep. Dit bevel wordt naar de groepen links van ons overgebracht door ordonnans A., naar de achterste groep door ord. B. (Laten herhalen of schriftelijk). c. Bij verrassing of wanneer haastgeboden is: 1. Ontwikkelen, richting die missigit! 2. Eerste brigade vóór, tweede brigade achter, richting rechts! 3. Groepstusschenruimten 40 pas 4. Ontwikkelen looppas! De r. voorste gr. ct. zal dan schuinsrechts voorwaarts snellen, de 1. voorste gr. ct. schuinslinks, beide gevolgd door hunne groepen, totdat zij 40 pas tusschenruimte gekregen hebben. Hoe de groepen der achterste brig, volgen hangt van het terrein en het vijandelijk vuur af. Indien noodig kan de s. ct. dit bepalen, door b. v. aan het bevel toe te voegen: „De groepen der achterste brigade 100 M. achterwaarts tusschen de openingen" of „de achterste brigade buitenwaarts geéchelonneerd achter den linkervleugel". Onmiddellijk na het bevel van den s. ct. bevelen de gr. cn de vormen voor hunne groepen, b. v. „voorwaarts, op 4 pas openen" of „voorwaarts rechts op 5 pas verspreiden". Wil de s. ct. dit bij uitzondering zelf bepalen, dan brengt hij dit in zijn bevel tot uitdrukking, door b. v. te commandeeren: „In tirailleur linies op 5 pas ontwikkelen". Daar soms een bevel, als in bovenstaand voorbeeld gegeven, niet meer mogelijk zal zijn, moet de sectie zich ook op een com mando als: „Richting op de missigit, ontwikkelen looppas" kunnen ontwikkelen. Ieder volgt dan zijn gr. ct., zoo noodig bepaalt de commandant der achterste brigade indien de s. ct. dit niet reeds deed door te roepen „rechts" of „links" naar welke zijde (rechts of links der voorste brig.) zijne brigade zich ontwikkelt. p. 240. De s. ct. zal in den regel aan de gr. cn overlaten, de vormen hunner groepen te bepalen. Deze zijn goed gekozen, indien alle deelen der sectie, welke nog niet met hunne eigen wapenen een werkzaam aandeel in den strijd kunnen nemen, zooveel het terrein dit toelaat, aan de vijandelijke wapenwerking onttrokken zijn, terwijl achterwaarts geplaatste Z. M.'s voortdurend door de openingen der groepen moeten kunnen heenschieten. De hieruit licht voortvloeiende neiging, tijdelijk in de naderingsstrook van neveneenheden uit te wijken, wordt genoegzaam beperkt, door de 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 23