heeft een verkennings-detachement vooruit gezonden, dat op dat oogenblik zich bevindt in den O. rand van Bandoeng. De Det.-Cdt heeft voor zijn afnrarsch rekening kunnen houden met het feit, dat hij op een gegeven oogenblik over vliegtuigen zal kunnen beschikken en heeft ten spoedigste een officier van den Vliegdienst gevraagd als verbindings-officier. Deze heeft tot taak den Det.-Cdt te dienen als technisch adviseur, het verzenden van de bevelen van den Det.-Cdt naar de vliegtuigen en het ontvangen der berichten van de vliegtuigen aan den Det.-Cdt. Het spreekt vanzelf, dat een goedwerkende en goed geregelde verbinding een vereischte is om het nut, dat de vliegtuigen kunnen opleveren, tot zijn recht te doen komen. Een escadrille van deze soort toestellen telt bij ons 6 vliegtuigen met volledig personeel en een autotrein, waarin zich o. a. bevinden 2 reservevliegtuigen, een radio-auto, een foto-auto, personen auto's, magazijn- en voorraadwagens en een paar motorrijwielen. In het hier te behandelen geval zal het vliegveld nabij Bandoeng het terrein zijn, vanwaar uit de beide escadrilles moeten werken. Een der radio-auto's, daar opgesteld, is voor den dienst op dat terrein voldoende. De andere radio-auto kan den verbindings-officier ter beschikking worden gesteld, benevens 1 personen-auto en 1 motor rijwiel. Voor het opstellen van zulk een auto-radio-station is onge veer uur noodig, het opbreken geschiedt vlugger. Zoolang het Det. in den marsch is, zal de verbinding met het vliegveld per auto of motorrijwiel moeten worden onderhouden of kan misschien plaats hebben met gebruikmaking van het bestaande telefoonnet. Zoodra de Det.-Cdt voor langer tijd halt houdt, kan een radio-verbinding tot stand worden gebracht. De Det.-Cdt is door het zeer vage van hetgeen omtrent den vijand bekend is, aangewezen op vliegtuigverkenning om zoo spoedig mogelijk iets meer te weten te komen. Het Det. is reeds den marsch in, maar de Cdt weet zelfs bij benadering niet, wanneer en waar de eerste aanraking met den vijand zal worden verkregen. Het reeds vooruit gezonden verkennings-detachement Cav. en wielr. kan daaromtrent voorloopig niets melden. De eerste opdracht, die de Det.-Cdt aan de vliegtuigen uitgeeft, wordt dus een verkenningsopdracht op grooten afstand. Det. Soemedang. Tjimahi, 1 Dec. 1923. No. 1 6 uur v. Verkenningsbevel voor de vliegtuigen. 1. Omtrent den v ij a n d geen nadere berichten. 2. Het Det. Soemedang marcheert 1 Dec. ten 6.30 v. van Tjimahi langs den Postweg in de richting Soemedang. Een verkennings-detachement Cav. en wielr. marcheert ten 7 uur v. uit O. rand van Bandoeng. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 33