Punt 3 a. Marcheerende colonnes waarvan sterkte en samen stelling duidelijk zijn waar te nemen kunnen met groote nauw keurigheid worden gemeld. Troepen, die in bedekt terrein niet in beweging zijn, kunnen zich geheel of gedeeltelijk aan de waar neming onttrekken, zoodat sterkte en samenstelling daarvan niet te melden zijn. De aanwezigheid zelf verraadt zich spoedig aan allerlei kleinigheden: heen en weer rijden van ordonnansen, op stelling van treinen, rook van vuren en keukens, drogen van kleeren, geflikker van wapens, enz. enz. Punt 3 b. Na ontvangst van de opdracht wijst de escadrille commandant het personeel en materieel aan, dat de opdracht zal uitvoeren en regelt de technische uitvoering. Het vliegend perso neel bestudeert de opdracht. Een en ander zal ongeveer 15 min. in beslag nemen en het toestel (of de toestellen) vertrekken. Het aantal toestellen, dat een verkenning verricht, is afhankelijk van 's vijands luchtactie en wordt door den Cdt der vliegtuigen voor elk geval afzonderlijk bepaald. Punt 3 c. In de moderne oorlogsvoering wordt druk gebruik gemaakt van radio. Het zal dus noodig zijn een en ander munitieus te regelen om storing te voorkomen, zooals golflengte, gebruik van telegraaf of telefoon enz. Hier wordt dit eenvoudigheidshalve niet verder besproken. De Cdt van het verkennings-detachement zal zijne maatregelen kunnen gronden op de berichten van de vliegtuigen, indien die hem tijdig bereiken. Hij zal hiertoe een witten lap van 1 M. breed en 2 M. lang b. v. op den berm van den weg doen neerleggen. Het vliegtuig behoeft dan niet te zoeken en als het detachement den marschweg moet verlaten, blijft daar de laatste lap liggen met personeel om de berichten verder over te brengen. Als de samenwerking tusschen de troepen op den grond met de vliegtuigen in de lucht later meer is ingeleefd zullen dergelijke maatregelen niet in de bevelen noodig zijn. Nu komt het mij voor dat de A. B. beter doet aan te geven hoe de samenwerking moet geschieden. In het bevel voor den Cdt van het Verkennings detachement moet dit dus ook gelast worden. Punt 4 c. De opdracht No. 1 is de belangrijkste, daarom werd daarbij gelast de berichten radiografisch te melden. Om storing te voorkomen wordt aan de opdracht No. 2 geen gebruik van radio gelast. Punt 4 d. Door het bovenstaande heeft de Det.-Cdt met het vliegtuig geen verbinding tijdens de vlucht en dus wordt een tijds duur bepaald waarbinnen de opdracht verricht moet zijn. Waar in de onderstelling niet vermeld staat, dat de A. .B te Padalarang nog vliegtuigverkenningen laat verrichten, is het voor den Det.-Cdt noodig voor zijn eigen maatregelen te weten, indien er uit O. richting eene bedreiging bestaat. Naar gelang van later 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 35