binnenkomende berichten zal deze verkenning bij tusschenpoozen herhaald worden. Postduiven kunnen voor berichtoverbrenging uit vliegtuigen worden gebezigd, doch in Indië alleen naar enkele vaste stations. In de Europeesche legers zijn postduiven afgericht op verplaats bare stations, postduiven-wagens, die bij marcheerende colonnes kunnen worden ingedeeld. Het nummer van de opdracht is het oproepnummer van het vliegtuig, dat de opdracht uitvoert, zoowel indien van radio-ver- binding wordt gebruik gemaakt als wanneer de berichtenwisseling geschiedt met de later te behandelen seinlappen. Het vliegtuig No. 1 ontdekt ten 7.20 v. vijandelijke Cav. -J- wielrijders marcheerend langs den postweg van Tandjoengsari in Z. richting, nabij PI. 17 het hoofd van het gros van dit detachement, vermoedelijk een verkenningsdetachement. Te 7.30 v. ziet het zelfde vliegtuig een colonne uit alle wapens bestaande marcheerend op den weg van Soemedang naar Tandjoengsari, het hoofd van de hoofdmacht nabij PI. 26. De waarnemer telegrafeert te 7.20 en te 7.30 v. hetgeen hij ziet, met de geschatte sterkte der afdeelingen. Deze berichten wor den op het vliegveld ontvangen en vandaar per motorrijder aan den Det.-Cdt gebracht. Het vliegtuig keert terug, de waarnemer schrijft beide meldingen op berichtkaarten en werpt een berichtkoker bij het verkennings detachement (dat zich dan ongeveer bij PI. 5 ten O. van Bandoeng bevindt) en een berichtkoker bij de marschcolonne. Dan gaat het vliegtuig zijn verkenning voortzetten, komt onge veer ten 8.15 v. weer boven het vijandelijke verkennings-detache- ment ongeveer tusschen PI. 12 en 13. Dit detachement heeft de marschcolonne verlaten en zich blijk baar gesplitst. De waarnemer ziet enkele patrouilles langs de wegen in W. en Z. richting en ziet hier en daar heen en weer rijden. Er wordt op het vliegtuig geschoten, als het laag over Djelegong en Tjikeroeh 1 vliegt. De waarnemer telegrafeert zijne meldingen naar het vliegveld en gaat dan den weg volgend over het défilé bij Tjikoeda, waar geen vijand wordt gezien. Zulks meldt hij per radio. Tandjoengsari eveneens geen vijand gezien. Te ongeveer 9 uur v. komt het vliegtuig boven de vijande lijke marschcolonne nabij PI 22. Deze afdeeling is nog steeds in de zelfde formatie en sterkte. Dit wordt getelegrafeerd. Het vliegtuig volgt den postweg. Boven Soemedang zijnde wordt gezocht, doch geen vijand gezien. Eenige vrachtauto's worden gezien tusschen Tomo en Soemedang. In Tomo en in Kadipaten zijn troepen aanwezig, die daar blijk baar gelegerd zijn; keukens, slachterijen, groote hoeveelheid voer tuigen o. a. te zien. 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 36