Het vliegtuig keert terug. De waarnemer maakt van al zijne meldingen twee gelijkluidende verzamelberichten om die straks per berichtkoker te kunnen neerlaten. Langs den weg teruggaande worden de vroegere berichten ge controleerd en wordt nagegaan, welke wijzigingen de toestand heeft ondergaan. De marschcolonne wordt gezien nabij PI 19 ten ongeveer 10 uur v. Van het vijandelijke verkenningsdetachement is niets te zien; wel worden op den postweg tusschen PI 12 en PI 13, bij Djelegong en aan de spoorbaan bij Rantjaekek enkele militairen waargenomen. Het eigen verkenningsdetachement zal -intusschen den marsch- weg hebben verlaten, doch door het achterlaten van den relaispost komen de bovenvermelde berichten van vliegtuig No. 1 toch bij den Cdt. De marschcolonne van het Detachement is intusschen Bandoeng gepasseerd. De Cdt heeft de radio berichten tijdens den marsch door tusschenkomst van het vliegveld ontvangen en krijgt nu per berichtkoker alle meldingen van het vliegtuig. Dit keert naar het vliegveld terug en desgewenscht kan de Det.-Cdt den waarnemer ontbieden om nogmaals mondeling of schriftelijk rapport uit te brengen. De laatste dient ten allen tijde een schriftelijk rapport in bij zijn escadrille-Cdt na elke gemaakte vlucht. Het vliegtuig No. 2 is inmiddels teruggekeerd en heeft gemeld, dat langs de genoemde wegen geen troepenbewegingen zijn waar genomen. Op den weg Cheribon-Kadipaten heeft een druk ver keer plaats, autotreinen, karrentreinen en spoortreinen werden in beide richtingen opgemerkt. Rondom Cheribon tot op 10 K. M. waren op de naar Cheribon voerende wegen militairen aanwezig, vermoedelijk veiligheidsopstellingen. De Detachements-Commandant heeft zich door de ontvangen berichten, welke worden aangevuld door de verkenning op den grond, reeds een beeld kunnen vormen van de voornemens, welke de vijand vermoedelijk heeft. Deze vijandelijke afdeeling heeft hoogstwaarschijnlijk in opdracht het défilé bij Tjikoeda voor volgende troepen open te houden. De betrekkelijk geringe sterkte, die gemeld is, doet vermoeden dat spoedig andere troepen zullen volgen (b. v. per auto). Hij moet, om te zien of dit vermoeden juist is, de bewegingen van de vijandelijke afdeeling doen verkennen als het dat genoemde défilé passeert en tevens den weg Tomo Soemedang op geregelde tijden laten waarnemen (b. v. men rekent uit hoe lang een autocolonne rijdt over het stuk Tomo Soeme dang en laat telkens om de dan gevonden tijd dat weggedeelte verkennen) Zijn opdracht en de hem bekende voornemens van den A. B. schrijven hem voor, den vijand te verdrijven tot voorbij Soemedang; zijn de bovenvermelde vermoedens juist, dan moet zulks zoo snel mogelijk gebeuren. 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 37