vijand terug te drijven. Hij besluit de voorwaartsche beweging op een zoo gunstig mogelijk punt te staken om daar, steun zoekend in het terrein, den vijand zoolang mogelijk weerstand te bieden. Soemedang kan niet meer bereikt worden. Det.-Cdt kiest de lijn Pr. Andjoeng Pr. Nangsi nabij PI. 26 aan den Postweg. Het Blauwe Detachement richt zich daar in tot een verdedigend gevecht. Ik laat het aan den belangstellenden lezer over om voor zich zelf thans uit te werken hoe daarbij de vliegtuigen gebruikt kunnen worden en hoe de bevelen zullen luiden. Een enkel woord over het Luchtwaarnemings Station (L. W. S.) en den seinlap. Onder luchtwaarnemingsstation wordt verstaan het personeel en materieel van de korpsen, dat bestemd is om de verbinding met de vliegtuigen in de lucht tot stand te brengen. In zijn eenvoudigsten vorm bestaat het uit een seinlap met de bedie ning daarvan, geplaatst op een stuk terrein voor het ontvangen van berichtkokers aangewezen. Daarvoor kiest men een droog, zoo min mogelijk begroeid terrein, zoo mogelijk 100 M. lang en breed. Ligt het gunstig om cr zeer laag over heen te vliegen, dan kan met veel kleiner afmetingen worden volstaan. Ik stel mij voor, dat in de naaste toekomst alle Bataljons Inf. en de Batterijen Art. over een seinlap zullen beschikken. Bij de Regimenten Inf. en de Afdeelingen Art. zou behalve het boven staande bovendien een radio-ontvangst-station (draagbaar) tot het L. W. S. moeten behooren. Bij de hoogere eenheden zal men er een volledig radio ontvangst en zend-station aan toevoegen. Het personeel voor de bediening van het L. W. S. behoort tot het korps zelve, het materieel wordt in den Gevechtstrein meegevoerd. De commandanten van de stations kunnen in een 14 daagschen cursus bij de L. A. worden opgeleid. De seinlap is een U vormige lap, 5 M. lang en breed en wordt steeds met de open zijde van de U in de richting naar den vijand neergelegd. Aan de buitenzijde zijn 5, aan de binnenzijde 6 strooken aangebracht, die de letters a tot en met l of de cijfers 1 tot en met 10 en een scheidteeken voorstellen. Door combinatie van telkens twee letters wordt het benoemingssein van alle korpsen gevormd. Een code is gereed voor de meest voorkomende bevelen en berich ten van Art. en Inf. Commandanten aan de waarnemers in de lucht. Ingewikkelder bevelen worden per radio gegeven. 45

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 45