Wij zullen daarbij tevens gelegenheid krijgen een indruk te geven van wat voor ons wel bereikbaar is. De bij deze studie gevolgde methode is c'.e applicatorische, waarbij uitsluitend de handelingen van de eigen partij worden nagegaan, terwijl van den vijand niet meer wordt gegeven, dan inderdaad ook bekend kan zijn. Voor op- en aanmerkingen of vragen d. t. k. van de Redactie houden wij het zijn immers alle verheugende bewijzen van belangstelling in onzen arbeid (feitelijk niets meer dan een gedrukte zelfstudie) ons bij voortduring aan bevolen. De groote kracht, die in de moderne verdediging schuilt en die de geheele aanvalsmethode beheerscht, brengt ons er toe zonder daarmede de verdediging in het algemeen boven den aanval te stellen eerst de verdediging en daarna den aanval tegen die verdediging te behandelen. Wie aanvalt, weet weinig van den vijand. De gegevens, welke men bij oefeningen soms verstrekt ziet, die vaak gevraagd worden en vreemder-in berichten van patrouilles, voorste afdeelingen, cavalerie, vliegdienst omtrent sterkten wel gemeld worden2), komen op het gevechtsveld niet binnen. Of men de sterkere was, blijkt veelal na het gevecht nog niet eens. Men moet in hoofdzaak volgens het terrein aanvallen, zich zelf in de plaats van den ver dediger denken en dus als het ware zich zelf aanvallen. Men moet dan ook een goed idee van de verdediging bezitten, alvorens men kan aanvallen zonder zich te pletter te loopen. Algemeen Denkbeeld 3). Roode troepen zijn bij Cheribon geland en rukken op over Tomo. Blauwe troepen worden geconcentreerd in de Preanger. Bijzondere oorlogstoestand Blauw. De vliegdienst van het blauwe leger meldt op 1 Sept. bij het aanbreken van den dag gemengde colonnes op den weg Cheribon- Tomo en bij pl. 46 en 44 ten O. van Legok; voorts in Tjonggeang Ook op gebied van verpleging en geneeskundigen dienst 2). Het is toch b.v. in strijd met hetgeen in werkelijkheid kan worden verwacht wanneer een radiogram meldt, dat eene colonne ter sterkte van een bataljon zich hier of daar beweegt. Nergens vertoonen onze colonnes bij manoeuvres de ware oorlogssterkte. Het aantal M. of K.M. der colonne lengte kan worden opgegeven. En dan zijn nog de afstanden van grooten invloed. Hoe sterk is bij den vijand eene zoodanige colonne En een bericht van grondverkenning als: „A is bezet door eene compagnie inf." moet even zeer op fantaisie berusten. Er zitten wellicht geen 150 man, doch hoog stens 60!! En hoe ziet een patrouille toch of een front verdedigd wordt door eene compagnie met brutaal breed front of door een bataljon met smal front _3). Krijgsspelkaart met strook van Soemedang en omstreken, met over zichtskaart. Ook kan worden gebruik gemaakt van Kaart Pr. Reg. 150000, bladen VII en XI. 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 47