69 standigheden, als hij weinig of niets wist van den vijand, niet schroomde voor zich zelf een plan op te maken, en dus niet wachtte tot hij meer van den vijand zou weten. Had hij daarop gewacht dan zou hij zeer waar schijnlijk te Iaat zijn gekomen. Doch hij wachtte niet, hij stelde zich zelf een doel en deed al het mogelijke om dat te bereiken. Wijzigden zich de omstandigheden (en dat deden ze in dit geval in belangrijke mate,) dan paste hij zijn plan aan de nieuwe gegevens aan, doch verloor het nooit uit het oog. Zoo wordt beschreven hoe Napoleon zijn plan twee maal wijzigde op grond van later verkreeen inlichtingen omtrent den vijand. Eerste zijn derde plan kon hij ongewijzigd doorzetten, om een beslissend succes te behalen. Het artikel: „Une bataille de rencontre-Ethe", gevende de beschrijving van het gevecht der 7de Fransche divisie op 22 Aug. bij Ethe (bij Longwy), wordt voortgezet. Ook uit dit artikel zijn belangrijke stukken verwerkt in' het reeds eerder vermelde artikel „Ontmoetingsgevechten" in het volgend I. M. T.-nummer. Revue Militaire Franyaise. October. Het eerste artikel is het vervolg van het boven genoemde artikel over het gevecht bii Ethe. Van belang is een stuk over „La photographie aérienne", alsmede een beknopte studie „La lutte contre les services de renseignements ennemis". Laatstgenoemd artikel geeft aan op welke wijze men heeft te waken voor het bewaren van „mystère et discrétion". Zonder deze beide ka:, er nooit sprake zijn van dat krachtigste middel om succes te behalen, n. 1. de ver rassing. De schr. besluit met deze woorden,,Un mouvement mal ca- mouflé, une parole imprudente peuvent faire perdre une bataille''. Vermelden we ten slotte nog „Etude sur le süreté et le combat", waarin de noodzakelijkheid wordt bepleit van het bezit van zeer lichte strijdwa gens (char extra-léger) ten einde deze te gebruiken bij veiligheidsafdee- lingen, om snel 's vijands weerstand te kunnen breken. Gewicht hoog stens 5 ton, bewapening een mitr. of kleinkaliber kanon, bemanning twee personen. Voor het gevecht acht de schr. noodig een groot aantal Chars de combat en Chars de rupture. Gewicht, bewapening en capaciteit van deze wagens zijn natuurlijk veel grooter gedacht. Het komt ons voor, dat de «chr. zich te veel blind staart op de onoverwinlijkheid van de „engins blindés". Onge twijfeld zal de tegenpartij middelen vinden om die wagens te vernielen. Men verliest aan Fr. zijde tegenwoordig wel eens uit het oog, dat de heeft e" m h6t bi)zonder diens moreele kracht, den strijd te strijden K. Revue d'Artillerie. October. In dit nummer trekken de volgende artikel en onze aandacht- „Note sur la lutte d'artillerie" van den lieutenant-colonel Mayoux. In Frankrijk is het de artillerie du corps d'armée die voornamelijk bestemd zal worden voor het contrabatterij-werk. Ook in onze verbanden zal de artillerie buiten divisieverband, waartoe gerekend wordt op de Houwitser- batterijen van 12 c.M. en op mobiel gemaakt geschut der stellingartillerie, in hoofdzaak voor deze taak moeten worden ingezet. Schrijver verdeelt de behandeling van zijn onderwerp in twee hoofdstukken, n-1. voor het geval van „stabilisation" en voor „guerre de mouvement". Onder „stabilisation" dan te verstaan het geval dat de vijandelijke al til 1 erie zich reeds gedurende eenigen tijd in het terrein heeft vastgezet en door vuuropening ons de mogelijkheid heeft geopend een gedeelte der ingenomen opstellingen op te sporen. Bij de „stabilisation wordt onderscheid gemaakt tusschen „tirs de des truction en „tirs de neutralisation". De vereischten voor een „tir de destruction" zijn: le waarneming van het vuur moet mogelijk zijn,

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 69