70 2e de vuurleider (c. q. ook de waarnemer) moet in het bezit zijn van een goede foto van het doel 3e. men moet er niet voor terugschrikken de werkelijk benoodigde groote hoeveelheid munitie ook inderdaad in te zetten 4e. men moet zekerheid hebben dat de opstelling ook werkelijk bezet is, m. a. w. het vuur mag niet te lang na het ontdekken der vurende batterij geopend worden. Zoo mogelijk moet de benoodigde hoeveelheid muditie in den kortst mogelijken tijd worden verschoten, omdat anders tijdens het vuur de atmos ferische invloeden wijziging kunnen ondergaan. Hoe kleiner de vuursnel- heid der vuurmonden, hoe meer deze eisch dringt! (12 cM. Hw. A en 10.5 cM. L/35). Men verkrijgt dit door vuurconcer.tratie van meerdere batterijen op één doel- He „tirs de neutralisation" worden afgegeven indien men vurende vijan delijke batterijen tijdelijk tot zwijgen wil brengen. Is de plaats dier batterijen bekend dan zal men od ieder hunner een kort en dicht vuur openen, zoo mogelijk eenige afdeelingen tegelijk inzetten tegen één doel. De daarvoor benoodigde vuurconcentratie moet op alle bekende vijandelijke batterijen zijn voorbereid. Is de plaats der vurende vijandelijke batterijen niet bekend dan moet gevuurd worden op die batterijopstellingen, waaruit waarschijnlijk gevuurd wordt door den vijand, b. v. op ieder een vuurstoot van 30. (Het komt ons voor dat deze manier van handelen in onze omstandigheden niet wel uit voerbaar is in verband met de geboden zuinigheid met munitie!). Schrijver geeft getallen van benoodigde munitie, n.l. vurende met 155 m' voor een „tir de destruction" 400 schoten per vijandelijke batterij. voor een „tir de neutralisation" met 105 mM. 352 a 528 schoten en met 155 m.M. L/18 220 a 352 schoten, onder voorwaarde dat beschikt wordt over een foto der te bevuren batterij. Zijn slechts de coördinaten der vijandelijke batterijen bekend, dan worden deze getallen 768 a 1152 en 480 a 768 schoten De „Instruction sur Ie tir" geeft aan, dat na een „tir de neutralisation" als boven het doel „est neutralisé pour un temps assez long, parfois plu- sieurs heures" m.a.w. het laat ons wat betreft dien tijdsduur vrijwel in het onzekere Het zal noodig zijn om na een „tir de neutralisation" het doel nog onder een langzaam storend vuur te houden Het artikel wordt vervolgd in het volgende nummer. In „Calcul de I'angle de transport" wordt behandeld hoe men den kijker stand verkrijgt waarmee een batterij moet richten op een richtpunt om gericht te komen op een doel, als men den hoek richtpunt standplaats vuurleider doel zijwaarts van de batterij kan meten. Hierin worden „ezels bruggetjes" gegeven voor berekening van richtpunt- en doelcorrectie. Bovendien wordt een grafische methode gegeven die zonder berekening snel tot het gewenschte doel leidt. In „Renseignements divers" staan gegevens van een Italiaansche tank: gewicht 5000 K. Q., 2 mitrailleurs gekoppeld in een draaibaar torentje, max. snelheid 16 K.M. per uur. „Artilleristische Monatshefte" Juli/Augustus. In „Ueber das Schieszen mit Schrapnells und Granaten" komt de Generaal Rohne wederom op voor de Granaatkartets, die in den oorlog zoozeer in miscrediet is gekomen tegenover de granaat. Hij houdt vol, dat de G. K. het projectiel is tegen ongedekte levende doelen. De tegenstanders der G. K. voeren als nadeelen aanmoeilijke schiet- regels, onvoldoende geoefendheid der oorlogsvuurleiders voor het over winnen der schiettechnische moeilijkheden, bij G. K. vuur een groote sprei ding der buizen vooral nadat munitie eenigen tijd onder slechte omstan digheden zal zijn meegevoerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 70