Voor de Centralen was het noodzakelijk de Roemenen zoo spoedig mogelijk te slaan. Het le O. H. Leger trok voortdurend terug en toonde weinig gevechtswaarde te bezitten. Bij voortge- zetten terugtocht was er alle kans, dat het alle innerlijke waarde zou verliezen en niet meer in staat zou zijn tot eenige belangrijke operatie. De Roemenen daarentegen zouden, wanneer zij de moei lijkheden van het overtrekken van het gebergte hadden overwonnen, hun legers in onmiddellijk verband met elkaar kunnen doen ageeren en daardoor gebruik maken van hun overmacht om een belissen de zege te bevechten. Bovendien werden zij versterkt door Russische troepen. In elk geval zouden de Centralen tegenover de Roemenen veel meer troepen behoeven, indien de laatsten in Zevenburgen het onmiddellijk verband tusschen de legers hadden kunnen herstellen. Een aanval, bekroond door succes, was het eenige middel, dat uitkomst kon brengen, en dan alleen een snelle aanval. Een bevelhebber heeft echter niet alleen rekening te houden met tijd. ruimte en sterkte. Hoe zwakker men is, hoe meer men moet leven van de fouten en gebreken van de tegenpartij. Boven de rekening met tijd, ruimte en sterkte gaat uit die met moreele waarden, zooals hoedanigheid en karakter van de vijande lijke leiding, innerlijke waarde der troepen enz. De waardebepaling van deze factoren is moeilijk. Het geldt hier geen rekening met bekende factoren, maar een soort van waarschijnlijkheidsrekening. Von Falkenhayn's plan was stoutmoedig. Evenwel, slaagde het, dan beloofde het schitterende uitkomsten; slaagde het niet, dan zou de toestand waarschijnlijk niet slechter worden. Stoutmoedigheid imponeert zeer vaak en werkt suggestief. De invloed er van is vooruit moeilijk stellig te bepalen, omdat één factor, het vijandelijk moreel, niet geheel bekend is, maar uitkomst van de berekening met tijd, ruimte en sterkte, moet met een zeker bedrag verhoogd worden voor den invloed der stoutmoedigheid, een bedrag, dat zij trekt uit de zwakheden des vijands. Slechts dan is de stoutmoedigheid in het nadeel, als zij niet stuit op zwak heid, maar op voorzichtigheid, welke een gevolg is van een wel overwegen van de omstandigheden, dus op een karakter, dat niet uit zijn evenwicht is. dat zich daardoor sterk voelt en daardoor ook in staat is maatregelen te nemen, welke de gevolgen der stout moedigheid van de tegenpartij kunnen neutraliseeren. Dit doet zich echter zelden voor. fin onze krijgsgeschiedenis biedt Willem III een prachtig voorbeeld van zulk een krachtige, bezonnen voor zichtigheid). Zonder goede basis werkt stoutmoedigheid vaak verkeerd. Zij bestaat dan ook niet in het wagen tegen de natuur der dingen in, in een plompe negatie van de waarschijnlijkheidsleer, maar in het handelen volgens de uitkomsten eener berekening, die zich verheft boven die met tijd, ruimte en sterkte alleen. 84

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 10