Hierin ligt ook een der verschillen tusschen uitstekende en middelmatige bevelhebbers. In de omstandigheden, waarin von Falkenhayn verkeerde, was zijn wagen volkomen gerechtvaardigd. Een aanval, een snel groot succes was noodig. Dit was op geen andere manier te bereiken dan door de omtrekking op grooten afstand. De basis voor zijn besluit was de elders waargenomen zwakheid der Roemeensche leiding, alzoo een niet volkomen fictieve, maar in bepaald opzicht reëele grondslag. Het voordeel moest worden gezocht in het initiatief, en het partij trekken van de zwakheden en fouten der tegenpartij. De uitkomst toonde, dat von Falkenhayn gelijk had. Maar ook, wanneer de uitkomst anders was geweest, dan nog zou moeten worden ingestemd met zijn plan en zou dit niet kunnen worden afgekeurd op grond van te groote stoutmoedigheid. De waarde er van bestond juist in die stoutmoedigheid op werkelijken grondslag, waardoor daaraan de grootste kansen op succes werden verleend. Von Falkenhayn gaf nu bevelen om het Alpenkorps naar Pojana en Zsinna te doen concentreeren; verder voor het verzamelen van de bij den Szurduk-pas vrijkomende troepen der 187e Div. bij Reuszmarkt en voor het ontladen der 76e Res. Div. bij Markt Schelken. Later ontving hij dienzelfden avond bevelen van de Duitsche opperste legerleiding, die niet overeenstemden met de reeds door hem gegevene, welke laatste hij evenwel niet wenschte te wijzigen. Volgens onze opvattingen zou die legerleiding zich hebben moeten beperken tot eene instructie, die een zelfstandigen com mandant doel en middelen aanwees; zij gaf echter zeer stellige bevelen over de wijze van uitvoering, welke zij niet kon beoor- deelen en waarvan de beoordeeling aan von Falkenhayn had moeten worden overgelaten. Het bevel luidde: „Die 9. Armee hat zunachst folgende Aufgaben: Armee hat in „Verein mit 1. Armee den in Siebenbiirgen eingedrungenen Feind „zu schlagen. „Für 1. Armee bleibt vorerst die Aufgabe aufrecht, das Vor- „dringen des Feindes zu verzögern und unter Anschlusz an 7. „Armee die Kokel bzw. Maros-stellung zu halten, wobei örtliche „Angriffe mit bereitgehaltenen starken Reserven gegen getrennt aus „deni Görgeny-Gebirge heraustretenden feindlichen Kolonnen in „betracht kommen können. „Armeegrenze: Bekokten Jakobsdorf (Orte für 1. Armee) „Elisabetstadt (für 9. Armee) Mikefalva Radnot Maros Lu- „das Ford a (Orte für 1. Armee). „9. Armee hat zunachst den über Szurduk-Pasz eingedrungenen „Feind zuriickzuwerfen, sodann unter Sicherung inr Szurduk- und "Vulkan-Pasz mit versammelter Kraft der über Nagy-Szeben 85

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 11