a se „(Hermannstadt) eingebrochenen Feind doppelt umfassend zu „schlagen. „Ein Heranziehen der 89. I. D. der 1. Armee zu diesein Schlage „wird erwogen werden. ..Die rechte Fltigelgruppe der 9. Armee verhindert ein vorgehen „des Feindes über Orsova, besonders aber über Mehadia. „Der linke Flügel der 9. Armee weicht nötigenfalls vor iiber- „legenem feindlichen Druck im Anschlusz an 1. Armee in Richtung „über Mediasch an die Kleine Kokel bei Diesö Szt. Marton". Aan het Oostenrijk Hongaarsche oppercommando werd het volgende geseind: „Die erfolgreich vorwartsschreitenden Kampte südlich Hötzing „geben die Gewahr, diesen Vorstosz nach Inbesitzname des Szur- „duk-Passes baldigst zum Abschlusz zu bringen. Ich ersuche, den „General Staabs und das A. O. K. 9 anzuweisen, nach Besitznahme „der Passé unter Belassung hinreichender K. u. K. Sicherungstrup- „pen und eines deutschen Detachements von 10 1 1 „bataljon, geen eskadron, 1 batterij) „beschleunigt das Alpenkorps „südlich, die 187. Division bei und östlich Mtihlbach zu ver- „sammeln. „Die anrollende 76. R. D. ist mit fechtenden Truppen in Kiskapus „und Toewis auszuladen, um von dort aus zum einheitlichen „Angriff mit den iibrigen Kratten der 9. Armee vorgefiihrt zu wer den". Al dadelijk treft, dat niet uitdrukkelijk werd aangegeven, of het 9e Leger onder de bevelen van de Duitsche of van de Oostenrijk Hongaarsche opperste legerleiding stond. De instructie hield er geen rekening mede. dat von Falkenhavn het commando over dat leger reeds kon hebben overgenomen, zoodat er geen sprake van kon zijn dat de Generaal v. Staabs rechtstreeks bevelen van laatst genoemde legerleiding kon ontvangen. De aanwijzing van de stations van uitlading was verkeerd, om dat die stations te ver achteruit lagen en zii onvoldoende emplace menten hadden. De aanwijzing er van had aan den Commandant van het 9e leger moeten zijn overgelaten. Verder was het vreemd, dat von Hindenburg de sterkte aangaf van de bij den Szurduk-pas achter te laten troepen. Dit was zaak van den Commandant van het 9e Leger. De in het bevel aangegeven sterkte was te gering. Von Falkenhayn had van de daar aanwezige Oostenrijk Hongaarsche troepen den indruk gekregen, dat daar tenminste 2 batalions en 2 batterijen moesten worden achtergelaten, wanneer men een vernieuwd oprukken der Roemeensche troepen slechts voor korten tijd wilde verhinderen en bemoeilijken. Vooral echter treft het, dat von Hindenburg precies aangeeft, waar de troepen moeten worden verzameld, zoomede den last geeft tot een dubbele omvatting. Dergelijke zaken hadden natuurlijk aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 12