hadden teruggeworpen, waarna zij zich tegen de stellingen dier brigades tusschen ülimboka en Cornitzell hadden gewend en haar hadden genoodzaakt de loopgraven te ontruimen. De brigade was teruggetrokken tot de linie Holzmengen Steinberg N. O. van Kolun. Daardoor was ook de linkervleugel der 3e Cav. Div., die op den rechteroever der Haarbeek tegenover Cornitzell stond, bedreigd geworden. Evenwel weigerden de troepen, het bevel om den vleugel om te buigen, na te komen, meenende, dat het tegen de Roemenen, die geen krachtige aanvallers gebleken waren, voldoende was eer. defensieve flank langs den rechteroever der Haarbeek te vormen, waardoor een voldoende waarborg zou zijn verkregen tegen een Roemeensche flankbedreiging. Voorloopig vond von Falkenhayn in het gebeurde terecht geen reden, om van zijn voornemen af te zien. Wel zouden de Verbonde nen bij Hermannstadt in een moeilijken toestand komen, wanneer het den Roemenen mocht gelukken de Duitsche en Oostenrijk- Hongaarsche cavalerie geheel terug te werpen, maar de geringe kracht van den aanval, hoewel de Roemenen een dubbele over macht bezaten, gaf hem hoop, dat de door hem gedachte operatie eerder haar uitwerking zou hebben. Uit dat oogpunt beschouwd was het dan ook voor hem voordeelig, dat de Roemenen in de streek ten O. van Holzmengen groote troepenmachten verzamelden, die zouden ontbreken, als het Alpenkorps zijn slag sloeg. In verband hiermee gaf hij aan den Comdt der 3e Cav. Divisie de aanwijzing, dat de rechtervleugel zonder vrees nog verder zou kunnen worden teruggenomen, doch dat het midden hardnekkig moest standhouden aan de Alt. Ten einde tegen alle eventualiteiten zoo veel mogelijk gedekt te zijn, verzocht hij voorts den Comdt van het le U.-H. Leger de 89e Div. tot zijn beschikking te stellen in de omstreken van Schaszburg. Hiertegen werden bezwaren geopperd omdat die divisie als reserve voor het voortdurend terug wijkende midden en den linkervleugel van zijn leger niet kon worden gemist. Toegevende, dat de beslissing lag bij het 9e Leger, dat dus zoo sterk mogelijk moest worden gemaakt, kon de Porno, van het le O.-H. Leger er njet toe besluiten, die divisie af te staan. Eerst 27 Sept. kreeg von Falkenhayn de beschikking er over. 22 September des avonds ontving hij nog het bericht, dat de Roemenen ook van den Vulkaan-pas waren verdreven. Een ver mindering der troepen tot beneden 2 bataljons en 2 batterijen was evenwel onmogelijk. Dienzelfden avond werden de bevelen voor de voorgenomen operatie gegeven. In het kort kwamen zij op het volgende neer. 25 Sept. zou de hoofdmacht der 187e Div. bij het gebergte Z. W. van Hermannstadt verzameld zijn, die der 51e Honved-Div. N. W. daarvan, die der 76e Res. Div. N. O. van die plaats. Het Alpenkorps moest dan tot op een dagmarsch afstand van den Rooden Toren pas zijn genaderd. 89

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 15