oprukken. Als aanvalsdoel was voor alle divisies de ingang van den Rooden Toren-pas bij Talmesch aangegeven. De veldartillerie van het Alpenkorps was toegevoegd aan het XXXIXe Res. Korps, m. u. v. 1 batterij van 10.5 c. M. (vlakbaan), welke was ingedeeld bij het cavalerie-korps, om uit een stelling bij Hoch-Neudorf het terrein tusschen de Alt en den N. voet van het Fogaras-gebergte onder vuur te nemen en vijandelijke troepen bewegingen aldaar te bemoeilijken. Het cav. korps moest verder de linkerflank der 76e Res.Div. rechtstreeks beveiligen en voor de beveiliging tegen het 2e Roe- meensche Leger zorg dragen, het opnemen van de rechtstreeksche verbinding tusschen dat leger en de groep Herinannstadt beletten, en maatregelen nemen om met een sterke afdeeling op te rukken over de Alt richting Roode Toren-pas. Dit laatste zou natuurlijk eerst kunnen plaats hebben, als de 76e Div. voldoende was op gerukt en daardoor deelen van de 3e Cav. Div. had kunnen aflossen of in hun stellingen overbodig maken. Eenige reserve had von Falkenhayn niet afgezonderd. Daardoor kon zijn leiding in het gevecht zich niet anders uiten dan door moreelen invloed op de eigen ondercommandanten door hen, indien noodig, aan te sporen tot volhouden, doortasten. Een recht- streeksch ingrijpen in het gevecht, om zich de overwinning te ver zekeren of vijandelijke maatregelen tegen te gaan, was uitgesloten. Evenwel was het 9e Duitsche Leger te zwak om niet alle troepen in het vuur te brengen, wilde men succes verwachten. Eerst later werd een algemeene reserve gevormd, welke echter onder den drang der omstandigheden weer spoedig uit de hand werd gegeven. Het spreekt van zelf, dat een dergelijke handeling, al mag zij wel eens niet tot ongelukken leiden, toch alleen in zeer bijzondere gevallen mag voorkomen. Liet vormen van reserves om recht- streekschcn invloed op den loop van het gevecht uit te oefenen, blijft een eerste plicht van de leiding. Een voorbeeld, dat de moeite van het bestudeeren overwaard is, vormen de door Göben gele verde gevechten in N. Frankrijk in den oorlog 1870|71. Na het uitgeven van vorenbedoeld bevel werd het hoofdkwartier naar Mühlbach verplaatst. Hier aangekomen ontving von Falkenhayn de eerste ongunstige berichten. Het was den Roemenen gelukt het front der troepen bij den Szurduk- en den Vulkaan-pas op meer dan een plaats in te drukken, en dat front te omtrekken. De commandant der troepen vroeg dringend om hulp, maar meende, dat ook bij aankomst daar van het bekken van Petroszeny niet zou kunnen worden behouden. Het verlies van dit rijke kolengebied zou een gevoelige klap zijn, moreel en materieel, want het koude jaargetij stond voor de deur en de kolen waren hoog noodig in Hongarije. Bovendien zou men er op moeten rekenen, dat, wanneer de Roemenen zich opnieuw 91

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 17