'Overschreden en had het plan, in den nacht 25|26 September met een sterke afdeeling naar den straatweg op te rukken. De naruk- kende onderdeelen van het korps naderden den Oncesciï, die volgens berichten door den vijand bezet zou zijn. Dit klonk mooi, maar de berichten van het XXXIXe Res. Korps gaven aanleiding tot het vermoeden, dat de Roemenen de beweging van het Alpenkorps hadden ontdekt en zich nu aan een aanval trachtten te onttrekken. Gemeld werd toch een begin van terug gaande bewegingen van den vijand in de richting van den Rooden Toren-pas. Reeds in den nacht 24|25 September was van inwoners bericht gekregen, dat de Roemeensche artillerie door het dal der Alt richting Roemenië terugtrok. Het was von Falkenhayn er echter om te doen een beslissender» slag te slaan, om elk gevaar voor Zevenburgen en het O.-H. leger voor den vervolge te voorkomen. Hij gaf daarom aan het Alpenkorps bevel om den aanval tegen den straatweg z. m. te bespoedigen, terwijl eveneens de comman dant van het XXXIXe Res. Korps last kreeg onmiddellijk aan te vallen. Dit laatste bevel kwam echter in verband met de intredende duisternis te laat om te kunnen worden uitgevoerd. (Wordt vervolgd). 2. ONTMOETINGSGEVECHTEN door K. Voor den grooten oorlog werd nagenoeg algemeen aangenomen, dat een gevecht of een slag zich niet zelden zou ontwikkelen uit de ontmoeting van twee naar elkaar toe marcheerende tegenstan ders, die, beide bezield met een offensieven geest, zich tactisch ongeveer op dezelfde wijze zouden gedragen. Men stelde zich voor, dat elk dier beide partijen zich bewoog in marschcolonne (of meer colonnes naast elkaar) voorafgegaan door een voorhoede, welke als ze eenige sterkte had, voorzien was van wat artillerie, en die de opdracht had om den vijand bij ontmoeting „krachtig aan te grij pen". De bedoeling was om den vijand tot ontwikkeling te dwingen en op die wijze eenig inzicht in zijn sterkte en plannen te verkrijgen, tevens om den A. B. den tijd en de ruimte te verschaffen welke hij noodig zou hebben om hetzij zijn strijdkrachten tot het gevecht te ontwikkelen, hetzij dit te ontwijken. De voorhoede moest dus gedurende eenigen tijd het gevecht op eigen hand voeren. Bewerkt naar: „La bataille de rencontre" par le Lieut. Col. Alléhaut. Revue Militaire Générale. Septembre 1923. „Une bataille de rencontre. Ethe" par le Commdt Grasset. Revue Mili taire Frangaise. Aoüt 1923. „Die Schlacht bei Longwy" Der grosze Krieg in Einzeldarstellungen. 93 Een waarschuwend voorbeeld

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 19