genden dag, waarin o. a. de volgende maatregelen werden ge troffen Het 14de Reg. huzaren had zich te richten tegen Vance en in een aangegeven strook te verkennen. Vertrek uit het kwartier te 4 v. m. Het zou als steun een bataljon van de 7de divisie krijgen, dat te 4 uur te Latour (tusschen Virton en Ruette) ter beschikking moest staan. De 7de divisie moest zich over Ethe begeven naar St. Léger- Chatillon, met opdracht aanvallend op te treden in de richting van Vance tegen vijand die het 2de legerkorps (4de leger) zou bedrei gen. Vertrek van Ethe te 5 v. m. De 8ste divisie over Huombois naar Etalle, met soortgelijke opdracht. Verder werden verbindingen geregeld en de plaats der art. van het legerkorps bepaald achter de colonne van de 7de divisie met als dekking een bataljon. Ten slotte bevelen voor de treinen enz. Dit bevel was eerst na middernacht klaar en moest toen nog met spoed langs onbekende wegen naar de ondercommandanten worden gebracht. De cdt van de 7de div. kreeg het eerst te 2 v. m., de cdt der cav. nog later en de cdt der 8ste div. pas te 3.45 v. m. terwijl deze div. al te 4 v. m. moest opbreken en dan ook onmid dellijk gealarmeerd werd. Alvorens de lotgevallen van de 7de div. te volgen, dient thans -eerst in het kort te worden nagegaan hoe de toestand bij het Vde en XlIIde Duitsche legerkorps was. Deze beide legerkorpsen stonden, zooals wij reeds zagen, in de onmiddellijke nabijheid en in het algemeen gericht tegen Montmédy. Op den 21 sten Aug. was de marsch in die richting gestaakt en hadden beide korpsen order ontvangen zich gereed te houden in Z. richting aan te vallen, teneinde den aanval op Longwy te steunen en een omvatting van het 3de Fransche leger tot stand te brengen. Maar het Duitsche commando kreeg bericht van het oprukken der Franschen, de voorste inf. was uit Virton, Latour en Ruette geworpen en men was sedert den middag zonder berichten van den vijand. De beide hier behandelde legerkorpsen kregen daarom bevel zich te versterken in het terrein en zich verdekt op te stellen in de bosschen, zoodat ze niet verkend zouden kunnen worden door vliegtuigen of cavalerie. In den avond echter werd bericht ontvangen van een Duitsch succes in Lotharingen en dat de naburige legers voorwaarts waren gerukt, zoodat de flanken van het 5de leger beveiligd waren. De kroonprins besloot nu ook tot den aanval over te gaan en gaf te ongeveer 6 n. m. het bevel daartoe uit. Het XlIIde korps moest den vijand verdrijven ten Zuiden van den spoorweg Virton-Musson (iets ten O. van Ville Houdlémont), het Vde korps zou de rechterflank beveiligen, met een divisie over Virton en een divisie over Ethe. De beweging zou te 5 v. m. wor- 97

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 23