den ingezet. Te middernacht werden de troepen gealarmeerd en las men in de bivaks de dagorder van den kroonprins, luidende: „Ich führe morgen die Armee zum ersten Male gegen den Feind. An anderen Stellen sind bereits Wunder der Tapferkeit und todes- mutigen Hingabe seitens der deutschen Truppen geschehen. Ich hege die Zuversicht dasz wir es unseren Brüdern nachtun werden". Zoo was het dus voorbeschikt, dat de streek Virton-Ethe de ontmoeting der beide tegenstanders zou zien. Door den cdt van de Fransche 7de divisie was des nachts een voorloopig bevel voor de divisie uitgegeven, dat te 3 v. m. uitging. Het bevatte o. m. De divisie zal zich over Ethe naar St. Léger en Chatillon begeven. comp. genie origaae. j 2 pelotons van het divisie-eskadron Het hoofd van den hoofdtroep zal te 4.30 v.m. Gomery passeeren. De Hoofdmacht volgt op 2 K. M. 2 bataljons van 103 R. I. 2 afdeelingen artillerie Hoofdmacht de l3de brjgade (101 en ]02 R. i.) enz. Het hoofd van de Hoofdmacht zal te 5.45 v.m. Gomery passeeren. Een bataljon van 103 R. I. te 4 v. m. te Latour ter beschikking van den cdt van het 14de R. H. Enz. Voor de beschrijving van hetgeen er verder voorviel, zullen wij het levendige verhaal van den commandant Grasset in hoofdtrek ken weergeven. ~Te 4 v. m. kwam de div.-cdt uit zijn kwartier en vond alles in rep en roer om op tijd te kunnen afmarcheeren. Er hing een zware nevel, die alle uitzicht zou beletten. Nadere berichten omtrent den vijand waren er niet ingekomen. De div.-cdt zond een kapitein van den divisiestaf met 1 peloton huzaren naar het gehucht Grandcourt om met een daar gelegerd bataljon over Bleid de rechterflank van de divisie tijdens haar marsch te dekken. In den dichten nevel trokken achtereenvolgens als schimmen voorbij een pel. voorhoede-cav., de spits comp., daarna de rest van de voorhoede. De bewoners hadden de menschen van voedsel voor zien; ware dit niet geschied, dan hadden zij dien dag geen eten gehad. De munitie uit den gevechtstrein was niet uitgegeven, zoo dat de man slechts over zijn 88 patronen beschikte. Langzamerhand begaven de deelen van de hoofdmacht zich naar het aangegeven punt. Het 14de huzaren verliet te 4 v. m., een uur na ontvangst van het bevel, zijn kwartier; de kolonel gaf persoonlijk 98

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 24