dit bericht een geruststellende werking, daar het meldde dat Ethe: onbezet was en dat zich op de linkerflank geen v:jand bevond. Onderwijl was de spitscompagnie Ethe binnengerukt en werd de commandant door de bevolking gewaarschuwd voor de onmid dellijke nabijheid van den vijand. Hij waarschuwt op zijn beurt den bat.-cdt en spreekt als zijn meening uit, dat er een beslissing genomen moet worden en dat het op een slag zal uitloopen. Doch de bat.-cdt, die kort te voren van den generaal een reprimande heeft gehad over zijn talmen, wenscht zich nu letterlijk aan de bevelen te houden en geeft order snel verder te gaan. Te 7.30 v. m. is de spitscomp. bij het station, aan den O. uitgang van het dorp,, en passeert daar den bat.-cdt Vicq, die op berichten van zijn voorste afdeelingen wacht. Nog een 600 meter verder trof men- een paar huzaren die mededeelden, dat overal in de bosschen zich vijand ophield. De kogels floten reeds over de compagnie. Nog maals zond de comp.-cdt bericht naar achter, doch wederom kreeg hij bevel snel door te marcheeren naar St. Léger, waar men vóór \2 uur moest zijn. Weldra echter was hij genoodzaakt zijn comp. tot het gevecht te ontwikkelen en evenals zulks met het bataljon Vicq. was geschied werd ook het bataljon Henry op de ongunstigste manier, druppelsgewijze, in het gevecht gebracht tegen een vijand: waarvan men de opstelling niet wist, doch wiens aanwezigheid men op onaangename wijze voelde in de zware verliezen. Hoe weinig inzicht men in den toestand had, blijkt wel uit het feit, dat de bat.-cdt Henry in een bericht aan zijn reg.-cdt o. m. meldde, dat. hij op zijn rechterflank door eigen troepen werd beschoten, terwijl hij aan een van zijn kapiteins opdroeg in persoon met een sectie St. Léger te gaan verkennen. Te 8.30 v. m. waren de beide genoemde bataljons op een front: van niet minder dan 2 K. M., sterk door elkaar gemengd gewikkeld in een gevecht, waarin zij zware verliezen leden. Kort daarop trok vrij plotseling de nevel op en werden de in stelling liggende compagnieën in den rug onder vuur genomen door een afdeeling Duitsche artillerie, die in stelling stond op een plateau, ongeveer 1500 M. ten N. van Ethe. Zooals wij reeds vermeldden, was het bataljon Jouvin aange wezen om de linkerflank te dekken. Daar de cdt van dit bataljon, te 7.15 in Ethe aankomende, dacht slechts met vijandelijke cavalerie te doen te hebben, besloot hij zich te bepalen tot het afsluiten van de wegen en paden, die naar het N. voerden. Het bataljon werd op die manier sterk uit elkaar getrokken, zoodat er niet het minste /erband meer in was. Deze gebeurtenissen zijn te boek gesteld door een officier, die toenmaals als kapitein in dit bataljon diende. Het is niet doenlijk alles weer te geven, maar zijne beschrijving is. zoo levendig, dat men het als het ware mee beleeft. Zoo bijv. het verhaal van een der comp.-cdten, die te paard in een vlot tempo den weg naar Etalle, welken hij met zijn comp. moet afsluiten, een: 10L

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 27