eindweegs in draaft, „om eens te gaan zien hoe het er mee staat" maar die nog v 1 vlotter terug komt, „a vive allure", omdat hij plotseling op de vijandelijke infanterie stuit (het 1ste bat. van het 50e Duitsche R. I.). Het duurde dan ook niet lang of de cdt Jouvin kwam tot de ont dekking, dat de toestand ernstiger was, dan hij zich 'had voorge steld. De kogels floten reeds door de straten van Ethe, en te 7.45 v. m., juist toen hij bericht wilde zenden, dat hij aan zijn opdracht had voldaan, hoorde hij het geweervuur in het Westelijke deel van het dorp nog in hevigheid toenemen en meldde men hem, dat de vijand in Ethe was doorgedrongen. En zoo was dus ook dit derde bataljon, zoo het kan in nog ongunstiger condities dan de beide andere, in gevecht gekomen Het geheele front dier drie bataljons besloeg een breedte van ongeveer 4 K. M. en was vrijwel rechthoekig gebogen, terwijl de rechtervleugel in den rug door artillerie werd beschoten. Terwijl aldus drie bataljons van de 14de Brigade onder zeer moeilijke omstandigheden en zonder eigenlijke gevechtsdoelen te hebben gekregen, in den N.-rand en ten O. van Ethe in mwecht waren gebracht, naderde langzamerhand ook de Hoofdtroep (3 bataljons en 3 batterijen), nog steeds in marsch-colonne, dat dorp. et voorste bataljon kreeg, dicht bij Ethe gekomen, zeer plotseling hevig vuur uit N. richting; daar de Commandant ook al weer meen de aan een vergissing van eigen troepen te moeten denken, werd de marsch snel voortgezet. De voorste comp ontving bij het passeeren van de laatste huizen op den weg naar St. Léger wederom hevig vuur uit het N Deze keer echter was de uitwerking van dien aard, dat de manschappen zonder bevelen af te wachten, zich achter den spoordijk dekten en' daar een tirailleurlinie vormden. In het dorp zelf heerschte nogal wanorde, daar de wegen ver sperd waren door huzaren van het cav.-reg., teruggeweken infan teristen en talrijke gewonden. De Brig.-cdt, die nu ook in Ethe was, en wien nog niemand de aanwezigheid van aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten in de onmiddellijke nabijheid had gemeld, kreeg zelf blijkbaar ook no^ met den indruk dat de toestand ernstig begon te worden. Althans hij zond aan den Div.-cdt het bericht, dat de Hoofdtroep eenigs- zins werd opgehouden door vuur „waarschijnlijk van geïsoleerde patiouilles doch dat de marsch werd voortgezet. Dit laatste zou echter niet geschieden. Het vimr des vijands nam in kracht zoo toe, dat verder marcheeren uitgesloten was zoolang de toestand met was opgehelderd. Voorloopig scheen de ernstigste bedreiging uit het N. te komen, zoodat een tirailleurlinie werd gevoimd langs den spoordijk. -wJh, 7f,V" k,Wam d/ Div-Cdt zelf in Ethe en ook hem floten weklra de kogels om de ooren. Doch hij meende, dat ze afkomstig

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 28