Daar kwam zij in contact mét de Fransche compagnie, die den iN.-rand van dat dorp bezette; het voorste bataljon, verrast in den nevel, groef zich in, de beide andere bataljons trokken zich in het bosch terug, terwijl de voorhoede-art. in stelling kwam op een ■plateau ten O. van den weg. Op het bericht van het gebeurde ontplooide de Div.-cdt onmid dellijk zijn divisie, zoodanig dat Ethe dubbel omvattend door drie regimenten zou Worden aangevallen. Toen de nevel optrok was deze beweging nog in gang, maar de artillerie kreeg gelegenheid krachtig vuur te brengen op den weg EtheGomery, waar men den gevechtstrein van de Fransche artillerie zag. Ten O. van Ethe was de toestand niet veel gunstiger voor de Franschen. De 53ste Brigade had opdracht gekregen om, als rechtervleugel van het Xllide Legerkorps, op te rukken tegen de Franschen, die zich ten N. O. van Gomery zouden bevinden. In gevechtsformatie ontwikkeld trok de brigade het bosch van St. Léger door. In den dichten nevel op het kompas inarcheerende, kwamen de beide regimenten tegenover Bleid en geraakten daar in hevig gevecht met het Fransche bataljon, hetwelk, zooals we gezien hebben, als flankdekking daarheen was gezonden. Daar de Brig.cdt vreesde op zijn rechterflank omtrokken te zullen worden, daar door patrouilles ook Franschen werden gemeld ten N. W. van Bleid (dit waren de dooreengemengde compagnieën van de twee voorste batons van 103 en 104 R. I.), werd een gedeelte van het 123ste gren. reg. daartegen ingezet. Toer. de nevel optrok stond de brigade in hevig gevecht geheel ontwikkeld van den weg Ethe St. Léger af tot ten Z. van Bleid. Voor den algemeenen toestand op dat oogenblik (ongeveer 8.30 v.) zij verwezen naar bijgaande schets. Twee hoofdtooneelen zijn te onderscheiden, n. 1. het gevecht om het bezit van Ethe en dat om Bleid. Tot het eerste behoort het gevecht om Gevimont, tusschen deelen van 103 en 104 R. I. met twee bataljons van het 123ste (Wurtem- burgsche) reg., dat eindigde met de ontruiming van de hellingen bij Gevimont en Flamawe door de Franschen. Een Fransche tegenaanval van den spoordijk af tegen deelen van het 50ste Duitsche reg. mislukte. Te ongeveer 10.30 v. ontving een gedeelte van de bezetting van dien dijk bevel, den rechtervleugel iets terug te buigen. Onder den invloed van de deprimeerende omstandigheden, onder welke de troepen, die hier lagen, reeds geruimen tijd hadden verkeerd, werd dit bevel slecht uitgevoerd en leidde tenslotte tot het geheel ver laten van de stelling langs den dijk. Tusschen 10 en 11 v. werden aldus geleidelijk de Fr. terug ge drongen op Ethe, welk dorp in brand was geraakt, doch dat niet temin met de meeste hardnekkigheid door de overblijfselen van de 104

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 30