•dus de hoofdmacht ingezet worden om de voorhoede, of beter gezegd: wat er van de voorhoede nog over was, te redden. De hardnekkige strijd werd den ganschen middag voortgezet en eindigde met den terugtocht van de overblijfselen van de 7e Divisie. Gelukkig voor de Franschen waren de Duitschers te vermoeid om de vervolging krachtig door te zetten. Zij werden zelfs voor den nacht ten N. van Ethe terug genomen; de troepen die over Bleid hadden aangevallen, bereikten een lijn ongeveer N.-Z. door Ruette. Twee dagen later kon het Fransche Derde Leger, versterkt met drie divisies, weder ten aanval oprukken en het Leger van den Kroonprins een ernstige nederlaag toebrengen. Het is duidelijk, dat de geschiedenis van de 7e Divisie op den 22 Aug. 1914 ons een ernstige les te leeren geeft. Alvorens tot eene bespreking van de genomen maatregelen en de daaruit voort gevloeide ongelukkige gebeurtenissen over te gaan, zullen wij vermelden, hoe de schrijver van het artikel in de Revue Mil. Générale oordeelt over de opvattingen van zijn landgenooten bij het begin van den oorlog en op welke wijze hij zich voorstelt dat catastrofes, als de Franschen ondergingen in de eerste dagen van den oorlog, en waarvan het gebeurde bij de 7de Div. slechts een enkel staaltje is, in de toekomst voorkomen kunnen worden. Uit den aard der zaak staan deze Fransche beschouwingen ge heel onder den invloed van de huidige Fransche voorschriften, die zooals men weet, een, naar veler meening overdreven, groote waar de toekennen aan het vuur en „le matériel". Nochtans geeft de schrijver tal van zeer overdenkenswaard'ige wenken, welke wij hier in het kort zullen vermelden. Naar zijne meening zal er in Frankrijk in de toekomst wel op ge rekend mogen worden, dank zij de ontwikkeling van de luchtvaart, dat, als men op twee dagmarschen van den vijand genaderd is, men dit met zekerheid zal weten; dat wil dus zeggen, dat men, indien beide partijen zich naar elkaar toe bewegen, na een dagmarsch met elkaar in gevecht zal zijn. Hij acht het dan noodig, dat de marsch plaats heeft in een zoo danige formatie, dat verrassing uitgesloten is en dat de infanterie manoeuvreerbaar is en steeds kan rekenen op steun van artillerie. Hij geeft daarvoor voor een Leger het volgende schema, hetwelk moet worden beschouwd als aangevende „une véritable formation préparatoire de combat". De divisies in eerste lijn dienen marschzönes te krijgen, ongeveer 3500 a 4000 M. breed. In elk van die divisies zullen de regimenten opgesteld moeten worden als in de gevechtsformatie, dus b. v. twee in voorste lijn en een er achter. Elk regiment zal zich ook weer op dergelijke wijze échelonneeren met een of twee bataljons voor uit, die als het ware als voorhoede optreden. 109

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 35