infanterie-divisies en 1 a 2 cavalerie-divisies. De taak dezer ver sterkingen zou niet alleen zijn de Roemenen tegen te houden, maar om hen te slaan en te verdrijven. 27 Augustus 1916 verklaarde Roemenië aan Oostenrijk Hongarije den oorlog, welke verklaring onmiddellijk werd gevolgd door een oorlogsverklaring van Duitschland, Bulgarije en Turkije aan eerstgenoemd land. 6 September kreeg Generaal von Falkenhayn bericht van zijne benoeming tot opperbevelhebber van het 9e Leger, dat tot taak had de Roemenen uit Zevenburgen te verdrijven. Samenstelling en opdracht vernam hij eerst later. Over het algemeen ontving hij van de opperste legerleiding zeer weinig inlichtingen, zooals ook uit het volgende blijkt. 12 September meldde zich te Berlijn bij hem Kolonel Hesse, hem als chef van den staf toegevoegd. Deze kon hem alleen mededeelen, dat het 9e Leger in Zeven burgen zou worden gevormd. Van den toestand aan het front wist hij niets meer dan von Falkenhayn, een wetenschap uit couranten geput. Volgens deze berichten schenen de Roemenen, die inderdaad hunne hoofdmacht naar Zevenburgen hadden gewend, de Oostenrijk Hongaarsche grensbeveiliging zonder veel moeite van de berg passen te hebben weggedrongen, en verder langzaam langs alle toegangen door het gebergte door te rukken. Of Kroonstadt, Hermannstadt, Orsova en Klausenburg reeds in hunne handen waren gevallen, was niet bekend. De berichten der overwinningen van Mackensen, die 6 September reeds de stellingen bij Tutrakan en 10 September die bij Silistria had doorbroken, waren natuurlijk wel doorgedrongen tot Berlijn. 15 September reisde von Falkenhayn uit Berlijn af naar Arad, waar zijn hoofdkwartier zou worden gevestigd. Toen was bekend, dat de Roemenen Kroonstadt hadden bezet en dicht voor Hermann stadt stonden, evenals dicht bij het kolenbekken van Petroszeny en bij Orsova. N. O. van Kroonstadt bevonden zij zich echter nog diep in de Karpathen. Blijkbaar drongen zij slechts langzaam en voorzichtig door. Dat dit zijn reden zou vinden in den tegenstand der immers zwak ke Oostenrijk Hongaarsche troepen der grensbeveiliging was na tuurlijk niet aan te nemen; het was slechts te verklaren hetzij door moeilijkheden bij de aanvulling bij het trekken door het gebergte of door den invloed van Mackensen's successen. Te Boedapest hoorde von Falkenhayn bij geruchte, dat het hoofdkwartier zich naar Deva moest begeven in stede van naar Arad. Waarom deze verandering was gelast, bleef hem onbekend. Evenmin kon hij iets over den wederzijdschen toestand te weten komen. Alleen vernam hij, dat men reeds bezig was Duitsche troepen naar Zevenburgen te vervoeren, b. v. het Alpenkorps (in werkelijkheid een divisie), dat naar Hötzing zou gaan; het staf- 77

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 3