4. NASCHRIFT OP 3. Gaarne maak ik gebruik van de door de Redactie geboden gele genheid tot plaatsing van een wederwoord op bovenstaand artikel, waarbij ik mij uitsluitend zal bepalen tot datgene, wat rechtstreeks betrekking heeft op het door mij in het December-nummer ver handelde. De heer Behrens dan vermeent te moeten wijzen op onjuistheden in mijn artikel en bestrijdt voorts eenige door mij geuite meeningen. Om te beginnen brengt hij het geval „Agamemnon" ter sprake en vraagt zich af,.hoe ik aan het „halverwege staken" der proeven kom. Gelukkig is het desbetreffende bericht in het door mij aange haalde tijdschrift heel kort en kan ik het daarom hier in zijn geheel weergeven. „The fact, that the aerial bombing trials against the old battleship „Agamemnon off the isle of Wight last week had to be abandoned „when only hal f-w ay through illustrates one of the difficulties „of this form of attack. Weather conditions of wind and sea enter so „largely into the matter that in their present stage of development „it would obviously be premature to rely entirely „on aircraft as decisive weapons. It has been stated that „the British trials have not the same educational value as those in „America, and it has been suggested that this is because the airmen „have not a naval training. But some instruction must surely be „obtained from the trials, and the Air Ministry wil certainly appreciate „the importance of continuing them, especially if, as appears to be „the case, the conditions are made more stringent each year by „increasing the speed of the targetship, changing her course more „frequently, and so on. But until they can overcome the weather „factor the aeroplanes will be always at a disadvantage". Bovenstaand bericht wordt bevestigd in het „Flight"-nummer van 16 Augustus 1923, waarin men ook de bijzonderheden, welke de heer Behrens vermeldt, alle terugvindt op één na: die betreffende het zinken van het schip! En ondanks ijverig speuren in alle volgende nummers van de door mij aangehaalde periodieken, voorzoover zij bij het Departement van Oorlog zijn ontvangen, is het mij niet mogen gelukken eenige nadere mededeeling omtrent het verdere lot van de Agamemnon aan te treffen. Hiermede wensch ik geenszins de mogelijkheid te ontkennen, dat het schip bij latere proeven en onder gunstiger omstandig heden tot zinken is gebracht, doch zulks verandert niets aan de waarde van mijn betoog, dat slechts tot strekking had er op te wijzen, dat men met de bommenwerperij nog lang niet zoover is als vele enthousiasten het gaarne willen doen voorkomen. Ook van hetgeen ik vermeldde naar aanleiding van de in Amerika gehouden bommenwerpproeven behoef ik geen woord terug te nemen. In de eerste plaats zijn de proeven, die de heer Behrens vermeldt, niet in Juni, doch in September 1923 gehouden, en de berichten omtrent de resultaten daarvan werden hier in November, d. i. n a- 116

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 42