genoemd, te schieten oefening eerst wordt geschoten bij de komst: van den B. Ct. op het terrein der compagnie. Hoofdstuk I. 7. kan vervallen; is bij eiken tak van opleiding het geval. 8(2) te doen vervallen; houdt niet in het minst verband met' 8(1). Moet men bij het afgeven van gezamenlijk vuur niet zoo goed mogelijk, d. i. zoo nauwkeurig mogelijk richten? En is ook bij het gezamenlijke vuren niet vaak het z. g. jagerschot een noodzakelijkheid? 8(3) zou kunnen luiden: „De schietopleiding moet er op ge richt zijn enz. (als de laatste 3 regels). 9(2) Juist tijdens de z. g. binnendiensten laten de oefeningen- dat niet toe. Beter ware het, deze alinea als volgt te doen luiden: „Om dit te bereiken, zal de C. Ct bij oefeningen der compagnie of hoogere eenheden, waarbij samenvoeging van onderdeelen kan worden (is) bevolen, het niet benoodigde kader vereenigen (of doen vereenigen) voor verdere opleiding tot schietonderwijzer, voor zoover door den hoogeren chef niet op andere wijze over dat kader wordt beschikt". 9 (4). Die bijzondere oefeningen zijn, gezien de uitstekende oefeningen van 85, heusch niet noodig en maken de zaak noode- loos ingewikkeld. Daarom kan 9 (4) geheel vervallen (Zie 68). 11(2) (blz. 9 bovenaan) a. Is dat nu wel prettig voor de betrok ken onderwijzers? b. Wordt achterlijkheid toegeschreven aan on voldoende toewijding, dan moeten andere middelen worden toe gepast, n. 1. onthouding van verlof, 24 uur- en nachtpermissie, avond- en middagpermissie tot uitgaan, straf, enz. Een en ander ware hier te vermelden. 13 1en (2) kunnen vervallen. Natuurlijk moet ieder met zijn eigen geweer schieten en bij zijn eigen onderdeel. 17. Is het aantal recrutengeweren per compagnie niet wat te gering? Vijftien lijkt mij een minimum. 18(1) kan vervallen; zie 78. 18(2) behoort op blz. 53 onder B. 18(3) zie blz. 54(4) en (5); de tekst van 18 (3) behoort voorts te worden opgenomen als 78 (3). 19(1) behoort thuis in A. O. 1915 No. 57. 19(4) idem. Hoofdstuk II. 21(1) kan vervallen. 21 (2) idem; de aangegeven volgorde van het V. 1. is uitstekend. Liever niet afwijken! 22(3) dient te vervallen; spreekt vanzelf. 22(4) die langdurige knielende houding, op het gevechtsveld model toegepast, zou den man al heel gauw slecht doen schieten (trillen der bovenbeenen). 119

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 45