voor het geven van een omvangrijk bevel. Dit wordt nu door de groepscdt opgeschreven. Na uitgifte van het bevel valt er nog veel te regelen: verband met den Cies Cdt en met de nevensectie. V. De compagnie. De Cies Cdt laat zijn co post inrichten en maskeeren. Gaat onderwijl zijn vak af, wijst de grenzen der sectievakken aan, bespreekt met de neven-afdeelingen de wederzijdsche ondersteu ning (flankeering) en bespreekt met de sectiecdten het optreden bij verschillende mogelijkheden. Een goede arbeidsverdeeling is noodig en moet gegrond zijn op de overtuiging, dat ook gewerkt wordt waar de S.cdt niet is terwijl een goede bevelstechniek onmisbaar is. Het bevel aan de sectie wordt natuurlijk niet uitsluitend op de kaart gegeven, doch hoofdzakelijk in het terrein. Daarbij moet breedsprakigheid evenzeer als vaagheid worden vermeden. Punten in het terrein worden niet aangegeven met de woorden „die boom daar rechts" doch als volgt: „Natte sawah recht vooruit, witte goeboek midden in, twee vingers rechts en drie omhoog: spitse top met bruine tuingrond. Halverwege waaierboom". Steeds moet om verzorging van de gewonder gedacht worden, wil men het vertrouwen van den troep behouden. Eene, zij het ook kleine, reserve wordt afgezonderd, dicht bij de plaats van den sectiecdt, en goed gedekt. De plaats van den sectiecdt is zoodanig, dat hij het terrein kan afzien en zoo mogelijk gezichtsverband met zijn groepscdten heeft. De vuuropening kan hij zich voorbehouden. Vaak kan hij een groep, (b.v. waarbij hij zich zelf bevindt) aanwijzen, die het eerst het vuur mag openen. Doch die opening houdt hij dan zelf weer in de hand. Een opgewonden groepscdt kan zoo licht de stelling verraden. De voorste rand moet aan de art. bekend zijn. Daartoe kan tijdelijk door kleine vlaggen het beloop kenbaar worden gemaakt, doch alleen dan, als er geen gevaar is, dat de vijand het ziet. Verbinding met den Cies Cdt. is zeer noodig. De Sectiecdt. kan zijn ordonnans, een eventueel toebedeelde telefoon, lichte gewonden, afgesproken teekens, kleine, alleen naar achteren zicht bare vlaggen gebruiken. Afgesproken teekens gelden natuurlijk maar in speciale gevallen. Vlaggetjes zijn op grooteren afstand vaak niet meer te zien. -De beste verbinding vormen nog de beenen van den ordonnans Een keten vordert te veel manschappen. Het hoofddoel van de verbinding is het geven van berichten van voor naar achter. Slechts bij uitzondering moet het noodig zijn, dat de verbinding dient voor het overbrengen van bevelen van achter naar voren. Veel meer dan vóór '14 wordt het commando door het bevel of de opdracht vervangen. (Wordt vervolgd). '134

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 60