8. NADERE MEDEDEELINGEN BETREFFENDE HET HULDEBLIJK AAN H. M. DE KONINGIN. Naar aanleiding van het verzoek van het comité om het naar Nederland opgezonden ontwerp zoodra mogelijk terug te zenden, met het ocg op verdere afwerking en uitvoering in kleuren, mocht: ons comité van de Vertegenwoordiging in Nederland der N. I. O. V. mededeeling ontvangen, dat voor de uitvoering in gobelin die terugzending niet bepaald noodig was, omdat de aldaar vertoe vende schilder ELAND geraadpleegd kan worden over de verschil lende tinten. Aangezien de voorgestelde werkwijze aanleiding zou kunnen geven tot bespoediging van de afwerking, werd ter zake in overleg getreden met den ontwerper, den Heer J. Z. van Dijk, van wien het bericht werd ontvangen, dat zijnerzijds geen bezwaar bestaat om de nog te verrichten werkzaamheden in Nederland te doen plaats hebben, zoodat Z.W.E.G. zich zal kunnen bepalen tot het inzenden van eenige aanvullingsteekeningen. De door de Direc trice der kunstweefschool te den Haag gewenschte inlichtingen waren intusschen bij den ontwerper ingewonnen. Op grond van een en ander werd op 5 December j. 1. naar Nederland geseind dat terugzending onnoodig wordt geacht, zoo dat kan worden aangenomen dat intusschen reeds met de uitvoe ring in gobelin een aanvang is gemaakt. Eene andere vraag ons gesteld was, of in de opgave der in de lijsten te vermelden krijgsgeschiedkundige feiten geen bekorting kon worden gebracht, aangezien er voor gevreesd werd, of alles wel voldoende duidelijk op het doek zou kunnen worden overge bracht. Naar aanleiding hiervan zijn minder belangrijke gebeur tenissen door het comité uit de gezonden opgave geschrapt. De Heer van Dijck zegde ons verdere uitvoerige toelichtingen toe, welke na ontvangst zoodra mogelijk zullen worden doorgezon den. Tevens zal van deze gelegenheid worden gebruik gemaakt om een enkele fout in de uitvoering van het ontwerp te herstellen, zoodat verwacht mag worden dat bij de uitvoering in gobelin geen groote bezwaren meer zullen worden ondervonden. De gobelinweving geschiedt o p de teekening; de teekening wordt daartoe tevoren vergroot tot de werkelijke grootte der gobelin; daarop worden de kleuren aangebracht en met deze ver- groote teekening als een soort onderligger wordt geweven. De echtgenoote van den majoor Winter heeft zich als leerlinge op de school doen inschrijven, waardoor als het ware vanzelf doorloopend nauw contact met de Directrice der kunstweefschool zal worden verkregen. Aan vorenstaande mededeelingen voegt het comité gaarne zijn dank voor de groote medewerking, welke in dezen door de Ver- 135

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 61