De veiligheid moet worden verkregen door zoowel hoofdmacht als-voor hoede geopend buiten de wegen te doen marcheeren als men op 10 k 15 K. M. van vijandelijke art. opstellingen is gekomen en bovendien door het tijdig in stelling brengen van eigen contra-artillerie. De voorhoede-Cdt is door verbeterde verbindingsmiddelen veel minder vrij dan vroeger. Zijn initiatief eindigt bij het eerste ernstige treffen met den vijand. In „Inrichting, doel en gebruik van het oefenseintableau" geeft de kapitein G- Stiirm een overzicht van de wijze, waarop de verbindingsdienst in het groot binnenskamers kan worden beoefend. Van kapitein Froger is opgenomen het 3e vervolg van zijne bespreking over „L'instruction sur l'organisation du terrain (1920)''. Hij wijst er o. a. op dat nergens de nadeelen van het zoo aanbevolen flankeerend vuur worden genoemd n.l. het zelf bloot staan aan flankeering en het verzwakken der frontale vuurwerking. Ook waarschuwt hij tegen het te ver doorvoeren van het beginsel: „groot schootsveld is overbodig voor de infanterie" en wijst er op, dat het prijsgeven van schootsveld gepaard moet gaan met de mogelijkheid van een deugdelijk afsluitingsvuur met artillerie, hetgeen in den bewegings oorlog als regel uitgesloten zal zijn. Mayors Artilleristisch Tijdschrift Nov. 1923. geeft „De kogelbaan" door kapitein F- A. Pannekoek en het begin van een artikel „Cirkelhoekmeters'' door Luitenant Myksenaar. Bk. 11. OVERZICHT BUITENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Revue Militaire Générale. November. Uit dit nummer releveeren we een artikel, getiteld „L'envers d'un décor", waarin de verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk (niet de officieele, maar de werkelijke) tijdens den oorlog wordt geschilderd. We krijgen een beeld van de wrijvingen tusschen de beide hoofdkwar tieren, waarbij Falkenhayn er minder goed af komt, terwijl Conrad de mooie rol speelt. Ook Hindenburg wordt mild beoordeeld „soldat sans détours, personellement dédaigneux de publicité". Verder is het interessant de beschouwingen over keizer Franz Joseph te lezen en zijn verhouding tot keizer Wilhelm. Leerzaam is het kennis te nemen van de moeilijkheden, verbonden aan de bevelsverhoudingen in den aanvang van den bondgenootschappelijken oorlog tegen de Russen: hoe feitelijk pas tengevolge van de geleden nederlagen langzamerhand naar eenheid in die bevelvoering werd gestreefd, maar hoe in den aanvang elk zijn eigen doel nastreefde en hoe men elkaar in den steek liet en zelfs, min of meer met opzet, koopjes leverde. Het artikel wordt vervolgd. Dan noemen we het vervolg van het stuk over de strategie van Luden- dorff, waarin nu de manoeuvre om Lodz in November 1914 wordt behandeld. Ten slotte vermelden we nog een overzichtelijk artikel over de vecht- wijze van de Duitsche infanterie, waarin een zekere waardeering niet valt te ontkennen. Revue Militaire Générale. December. Als eerste artikel een historisch overzicht over de ontwikkeling van de Fransche infanterie. Daarna het vervolg op de studie over de strategie van Ludendorff in de periode De cember 1914 October 1915. Het reeds eerder vermelde artikel over de vechtwijze van de Duitsche infanterie wordt in dit nummer voortgezet. Ook vinden we het vervolg op „L'Envers d'un décor". Typische staaltjes van de verhouding tusschen de twee chefs op het Oostelijke oorlogstooneel 140

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 66