binding wordt voornamelijk gebruikt, waar, om tijd, personeel of materieel te sparen, geen tel. verb, tot stand kan komen, zooals voor verb, met vooruitgeschoven verkennings- of veiligheids- afdeelingen, voor verb, tusschen zich evenwijdig bewegende afdee- lingen en als verdubbeling van tel. verb, (zie uitvoeriger „R. O. S." 2). Als seinmiddel heeft de electrische lamp, zoowel bij dag als bij nacht, alle andere middelen, zooals vlaggen, vrijwel verdrongen, daar slechts hiermede aan den eisch „werken zonder door denvijand gezien teworden" kan worden voldaan. Ten einde dit te bereiken, moet geseind worden uit een teruggetrokken opstelling (diep in een boschrand, achter een huis), door natuur lijke of kunstmatige coulissen, welke de spreiding van den licht- kegel tot een minimum beperken (zie fig. 2). Het verkrijgen van handigheid in het snel opzoeken van dergelijke opstellingsplaatsen, moet bij de opleiding, volgens het Duitsche voorschrift, „sport- maszig" worden aangekweekt. c. Zichtbareteekens, met armen, vlaggen, lichtpistolen, enz., of m. a. w. opt. verb, middelen in hun eenvoudigsten vorm, dienen tot het overbrengen van korte, voorgeschreven of afgespro ken, berichten en bevelen, beide laatstgenoemde in het bijzonder voor de verbinding tusschen inf. en art. zooals bij ons voor armen en vlaggen geregeld is in „R. O. S. 60, 61, 63, 67 en 68 en voor het aangeven van de lijn der voorste inf. of de opstelling van een verplaatsten co. post. Deze verb, middelen zullen ook ter beschikking moeten zijn van niet tot de verb. afd. behoorende per sonen, zooals sectie- en gr.-commandanten, verkenners en posten d. Ordonnansen te paard, per r ij wiel of motor rijwiel dienen als 's vijands vuur dit toelaat, voor gevallen, waarin de materieele verbindingsmiddelen niet of minder snel kunnen voorzien, zooals het overbrengen van lange bevelen en berichten, de verbinding tusschen marcheerende troepen welke geen seingemeenschap hebben, enz., achtereenvolgens door het tusschenterrein en langs de wegen over korte en lange afstanden. e. Ordonnansen te voet zijn in zwaar vijandelijk vuur dikwijls het eenigste verb, middel waarop nog valt staat te maken, mits voor dezen verantwoordelijken dienst uitgezocht betrouwbare en onverschrokken manschappen worden gebruikt. Culmann (2) zegt hierover m. i. zeer terecht: „C'est un moyen sur, mais trés couteux, car il comporte, sur les unités, le prélèvement d'un personnel particulièrement brave et exposé. 11 n'est done a utiliser qu'en cas de non-fonctionnement des autres moyens". Gewoonlijk worden de ordonnansen, vervolgt deze schrijver, op gesteld in groepjes van twee met een afstand van 200 300 M. tusschen deze groepjes. Op deze wijze verbinden zij b. v. de Een uitvoeriger regeling daarvan geeft het Duitsche „A. V. 1." Deel I p. 190— 193. (2). „Tactique générale", 1923: blz. 64. 164

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 18