hund, Taube) zur Anwendung zu bringen, um dem Manne ihre Wichtigkeit vor Augen zu fiihren und ihn von ihrer Notwendigkeit zu iiberzeugen". Door deze practische oefeningen wordt ook be reikt, dat de te verbinden aanvoerders leeren, bij de keuze hunner co. posten rekening te houden met de eischen van den verb.-dienst, want „verstandnisvolle Rücksichtnahme der Führung auf die Nach- richtenverbindungen ist Voraussetzung für ihr sicheres Arbeiten". Het Duitsche voorschrift geeft de volgende schema's van het geen de gevechtsbevelen van reg. en ba t.-c o m d t over den verb.-dienst moeten bevatten: I. Reg. bevel: a. Plaatsopgave van den reg. co. post en mededeeling betref fende verb, met den Div.-Commandant en Comdt ondersteunende art. (dcor de techn. verb, troepen dezer autoriteiten). b. Plaatsopgave van het verb.-centrum en wijze waarop de bataljons daarmede verbinding moeten opnemen. c. Opgave der aan te leggen rechtstreeksche verbinding van den reg. co. post naar de bataljons, naar het rechter neven-reg. en naar gebeurlijke waarnemingsposten van het reg. d. Zoo noodig ondersteuning der art. verb, troepen bij het onderhouden der verb, tusschen Reg.- en Art.-Comdt. e. Zoo noodig versterking der verb-sectie van bataljons in de gev. strook, waar het zwaartepunt ligt, met deelen der reg. verb.- sectie. Aanwijzing, welke verb.-patr.'s bij de res. blijven. g. Dj beteekenis van zichtbare teekens uit lichtpistolen, enz. en bijzondere bevelen betreffende hun gebruik, volgende uit die van het Div. bevel. h. De verb, met vliegtuigen. II. Bat. bevel: a. Plaatsopgave van den bat. co. post en van de tel. en sein- centrales van het bat. b. Wijze van verb, met het reg. c. Wijze van verb, met de inf.-batterijen. d. Wijze van verb, met het rechter neven-bat., met de compag nieën en van deze onderling. e. Verb, met de Z. M. cornp. (deze bezit in Duitschland een eigen verb, orgaan, dat evenwel dikwijls uit de bat. verb.-sectie versterkt zal moeten worden, waartoe het pers. daarvan in het doorgeven der vuurleidingsbevelen voor Z. M. geoefend moet zijn). Verbinding met in het bat.-vak optredende mijnenwerpers. g. Zoo noodig oprichting van ordonnansenketens, b. v. als ver neveling gevreesd wordt. h. Verb, met vliegtuigen. i. Als g. onder reg. bevel, naar aanleiding hiervan. j. Verplegingsregeling voor gedetacheerde verb, patr.'s. 166

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 20