Verbetering hierin ware te brengen door: a. Het strikt noodige verb, personeel, met uitzondering van de ordonnansen te voet, aan de compagnieën te onttrekken, en ge vormd tot verb, afdeelingen onder éénhoofdige leiding bij de bat.- en reg. staven in te deelen. Door hen de daartoe noodige diensten (schieten, detailoefeningen) bij een of meer compagnieën te laten volgen, behouden zij voldoende geschiktheid als infanterist, om hen voor binnenlandsch gebruik (onlusten) als zoodanig te kunnen indeelen. p b. Allereerst de reg. verb. afd. rijkelijk van telefoon materieel voorzien; indien dan nog materieel voorhanden is, hiermede ook de bat. verb. afd. uitrusten en dit materieel aan de compagnieën geheel onttrekken. Wat betreft het optisch materieel, ware m. i. het Duitsche voor schrift, uit een oogpunt van zuinig personeelgebruik, te volgen, door de compagnie organiek ook geen seinpersoneel en -materieel te geven, doch haar dit naar behoefte uit de bat. verb. afd. te doen toevoegen. Uitgaande van onze tegenwoordige organisatie (1 reg. 3 bat. en 1 mitr.-comp.; 1 bat. 4 comp. van 3 sectien), ware m. i. voor het oogenblik genoegen te nemen met de volgende verbindingsorganen. Per compagnie: Een verb, groep van 1 sergeant 2e klasse, brigadier of korporaal le klasse comdt en 10 ordon nansen, w. o. 3 tamboers en hoornblazers, 1 vaste ordonnans en 3 maal 2, bij het aannemen de opgeloste formatie, per sectie te zenden ordonnansen. Per bataljon een verb, brigade van 1 sergeant le klasse comdt, 4 ord. wielrijders en 9 opt. seinploegen van 2 man (3 man is wenschelijker, met 2 kan evenwel volstaan, zie „R. O. S. 17 en „Mil. Speet." 1922 bladz. 579). Totaal 1 comdt en 22 man. Bij het aannemen der opgeloste form, komen hier dan 4 maal 2, per compagnie uit de verb, groep te zenden, ordonnansen te^ voet bij. Per regiment een verb, brigade van 1 luit. comdt (tevens comdt van den geheelen verb.-dienst in het reg.), 5 opt. seinploegen van 2 man, 5 tel. ploegen van 1 comdt en 3 man, ieder met 1 toestel en 2 K. M. draad. Totaal: 1 Comdt en 25 man. Bij het aannemen der opgeloste form., voegen zich hier dan bij, 3 maal 2, per bat. uit de verb, brigade te zenden ord. wielrijders. Het geheele verb, organisme van het reg. zou dan bestaan uit: 1 Comdt en 138 man, w. o. 52 ordonnansen, blijft 87 man technisch per soneel of, op een reg. sterkte van 2100 man, ruim 4 der totale sterkte. Ter motiveering van bovenstaande getallen het volgende. Indien een bat.-staf, zonder tusschenpoozen, optisch met alle compagnieën en met beide neven-bataljons verbonden is en tevens zorg draagt voor de verb, tusschen al deze compagnieën onderling, Zie mijne berekening van dit aantal „l.M. T." 1923 blz. 175.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 23