werken de luchtaanvallen naar waardelooze punten lokken. Allerlei maatregelen waren daartoe in den laatsten oorlog voorgeschreven. Schuilplaatsen werden aangelegd, alarmsignalen vastgesteld, uit gebreide brandwachten opgericht, de verlichting gedoofd, enz. Een alarmdienst werd in het leven geroepen om daardoor tijdig voor naderende vliegtuigen te worden gewaarschuwd; troepenver plaatsingen moesten met de noodige voorzorg geschieden, 's nachts, bij kleine afdeelingen of door gebruik te maken van het terrein. Alle voertuigen, voorraden, menschen en dieren moesten zoo gedekt mogelijk worden opgesteld en niet in regelmatige vormen, die sterk tegen het omliggende terrein afteekenen. Om de resultaten der verkenningen te verminderen ging men er toe over de bewegingen, verplaatsingen en legering der troepen op onregelmatige wijze te doen plaats hebben. B. v. verdeelde men de troepen in onderdeelen van gelijke sterkte om de verkenning der groepeering onmogelijk te maken en hield middelen van versneld vervoer gereed voor tijdige concentratie. Men vermeed groote marschcolonnes; splitste die op onregelmatige wijze: sommige werden 's morgens, andere 's nachts of 's avonds verplaatst. Rivierdalen, die 's morgens in nevelen gehuld zijn, werden voor marschwegen aanbevolen. Treinvervoer had 's nachts plaats, terwijl men voor misleiding ledige treinen in andere richtingen zond. Vliegtuignetten. Voor de beveiliging van bepaalde punten in het binnenland tegen' aanvallen uit de lucht hebben in den jongsten oorlog vliegtuig- netten bijzonder goed voldaan. Deze netten worden gevormd door de kabels van kabelballons door dwarskabels te verbinden. Hoe wel de mazen dezer netten zeer groot zijn, 50 tot 200 M., hebben, toch bij nachtelijke aanvallen de vliegtuigen er veel verliezen door geleden, doch vooral de moreele uitwerking op het vliegend per soneel was zeer groot. Men bezigde aan Duitsche zijde ballons van 160 M3 inhoud en slaagde er in de netten tot eene hoogte van 2 a 3000 M. op te trekken. Het gebruik van zulke netten heeft irr de eerste plaats waarde voor de beveiliging van betrekkelijk kleine doelen, omdat wegens de geringe trefkans daarop, de vliegtuigen laag moeten komen om deze te kunnen raken. Voor groote doelen zijn zij een welkome aanvulling voor het luchtafweergeschut, dat dan alleen boven het net vuur behoeft te brengen en dus een kleinere ruimte onveilig behoeft te maken. Voor de bestrijding van vliegtuigen worden gebezigd: mitrail leurs, luchtafweergeschut en vliegtuigen. Als een noodzakelijk hulpmiddel tegen nachtelijke aanvallen moeten zoeklichten ge noemd worden. Mitrailleurs. De mitrailleurs, bestemd voor het beschieten van luchtdoelen,, moeten zijn voorzien van speciale richtmiddelen, die den schutter 172

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 26