in staat stellen automatisch rekening te houden met hoogte, snel heid en vóórrichten voor het vliegtuig. De reeds bestaande inrich tingen hebben tot eene hoogte en afstand van max. 1000 M. goed voldaan, daarboven niet door de groote verplaatsingen van het vliegtuig welke dan gedurende den vluchttijd der projectielen mogelijk zijn. Ook de affuitinrichting moet speciaal berekend zijn op het vuren onder zeer groote elevatie en in alle richtingen. De organiek tot de korpsen behoorende mitrailleurs kunnen voor dit doel dus zonder meer niet dienen; men heeft er aparte afdeelingen voor bestemd. Het gelijktijdig inzetten van meerdere mitrailleurs is geboden; een enkel stuk zal slechts toevallig succes hebben. Men stelle de mitrailleurs verspreid en goed gedekt op en vereenige eenige „nesten" tot een groep. Door het samenwerken van meerdere groepen kan een terreinstrook voor de vliegtuigen ontoegankelijk worden gemaakt beneden de 1000 M. Goed gedekte en geca moufleerde mitrailleur-nesten zijn uit de lucht al bijzonder moeilijk te ontdekken. Onder zeer gunstige omstandigheden kunnen infan- terie-afdeelingen van minstens 50 geweren het vuur op vliegtuigen op geringe hoogte openen. Luchtafweer-mitrailleurs kunnen wor den bestemd voor de bescherming van troepen, voor de bescher ming van speciale punten zooals stafkwartieren, artillerie parken, munitie-depots of voor de bescherming van punten in het binnen land zooals gebouwen, stations, bruggen enz. Men zal dan echter voor elk punt ook van te voren een aantal mitrailleurs beschikbaar moeten stellen, want men weet nimmer waarheen het vliegtuig, zich zal begeven, zoodat eene verplaatsing van de mitrailleurs van het eene punt naar het andere uitgesloten is. Kabelballons worden beschermd door mitrailleurs, welke orga niek tot de ballon-compagnieën behooren. Een typische ervaring uit den oorlog is, dat een vliegtuig beneden 50 M. hoogte vliegend zoo goed als niet neer te schieten is. Niet alleen komt dit door de groote hoekverplaatsing van het toestel ten opzichte van den schutter, doch ook door het feit, dat slechts 5 van het totaal oppervlak van een vliegtuig dermate kwetsbaar is dat een treffer ernstige gevolgen heeft. Het raken van het doel is niet voldoende, men moet het vliegtuig neer schieten. Afweergeschut. (Flugabwehrkanonen Flak; Anti Aircraft Artillery AAA of Archies; Canons de Défense anti-aérienne C. D. A. A.). Bij het uitbreken van den oorlog beschikte men aan Duitsche zijde over 6 auto's met afweergeschut en 12 met paarden bespan nen ballon-afweerkanonnen, alle 7,7 cM. Spoedig deed zich de- behoefte gevoelen aan meer van dit geschut en werden buitge maakte Fransche en Russische kanonnen tot dit doel omgebouwd, terwijl men tevens overging tot den aanmaak van luchtafweer geschut. Als zoodanig zijn in den oorlog gebezigd: 173'.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 27