voor een minimum van 3 batterijen van 4 stukken, in een driehoek met zijden van 4 a 5 K.M. geplaatst rondom het te beschermen punt. Verkieselijker wordt echter het gelijktijdig gebruik van meer batterijen genoemd b. v. 5 batterijen in een 5 hoek geplaatst. Bij elke batterij behooren minstens 2 waarnemingsposten (be halve den post van den vuurleider zelf) voor het signaleeren van vliegtuigen en het regelen van het vuur. De afstand der posten onderling en tot de batterij is 3 a 4 K. M. De uitrusting met allerlei instrumenten zooals afstandmeters, hoogtemeters, geluidmeters, enz. is voor de vuurleiding noodzakelijk. Tijdens marschen worden de met paardentractie voortbewogen afweerbatterijen in de marschcolonne ingedeeld. De met motor- iractie uitgeruste zorgen voor de beveiliging van de colonne door, in de diepte geëchelonneerd, sprongsgewijze voorwaarts te gaan en zijwaarts van de colonne herhaaldelijk in stelling te komen. Laten de omstandigheden geen autotractie toe, dan zullen de paar- dentractie-batterijen die taak hebben over te nemen. De afstand der batterijen zal ook tijdens het gevecht varieeren tot 3 a 6 K. M. achter de voorste linie. Wordt de rnarsch onderbroken, zoo worden alle batterijen in stelling gebracht en zijn bestemd voor de beveiliging van de troepen, de bivaks en kwartieren en de wegen, waarlangs opvoer plaats vindt. Bij ontwikkeling tot het gevecht is de taak der lucht- afweerbatterijen bescherming van de artillerie, de flanken van de opstelling en de wegen, waarlangs reserves enz. moeten oprukken. Het Vliegtuig. Het eenige afdoende middel tot bestrijding van luchtstrijdkrach ten is nog steeds het vliegtuig. Tijdens den oorlog werden daartoe jagers gebezigd, kleine, snelle, lichte, zeer handelbare éénpersoons toestellen. De techniek is intusschen zoo ver gevorderd, dat twee persoons gevechtstoestellen weinig in eigenschappen voor de jagers onderdoen en dan door de meerdere bewapening in het voordeel zijn. Het gebruik dezer vliegtuigen voor luchtafweer is defensief; de escadrilles wachten op den grond de komst van de vijandelijke machines af en stijgen dan op om den tegenstander te bestrijden (hetgeen steeds aanvallend geschiedt). Bij voldoend aantal toe stellen blijven enkele boven een zeer bedreigd punt op groote hoogte cirkelen om iedere nadering van vijandelijke machines te beletten. Boven het gevechtsveld kan het soms noodig zijn de defensieve houding tijdelijk te verlaten en de beheersching van de lucht ook boven 's vijands liniën te bevechten. Resultaten. Bezien wij thans de met elk der besproken middelen te ver wachten resultaten aan de hand van de ervaring uit den laatsten oorlog en de proeven, die later zijn gehouden. 175

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 29