in tegenwoordigdheid der tirailleurs, wier inzet in beslag genomen werd. 2. Een tirailleur, die wijn, bier of sterken drank binnen het kampement brengt, wordt gestraft; de drank wordt in beslag genomen en in zijne tegenwoordigheid over den grond uitgegoten. 3. Een tirailleur, voor dronkenschap gestraft, zal ervan verwit tigd worden, dat hij, uitgezonderd na een uitstekenden daad, niet op bevordering zal mogen rekenen, zoolang hij zijn ondeugd niet opgeeft. Onzindelijkheid van boys en vrouwen. De boys worden 's morgens gebruikt voor reiniging van het kampement. Vrouwen en boys worden met provoost (prison) gestraft, als zij het kampement of de omgeving der hutten (2) bevuilen. Eiken morgen moeten de vrouwen hun keuken met de naaste omgeving aanvegen. Krakeel onder vrouwen. De echtgenooten zullen, als zij niet onmiddellijk tusschenbeide komen, verantwoordelijk worden gesteld voor krakeel onder hun vrouwen. Komt een dergelijk schandaal veelvuldig voor, dan zullen de vrouwen dan wel de echtgenooten, naar keuze van laatstge noemden, in de provoost worden opgesloten. Bestrijding van geslachtsziekten. 1. Ontrouw van vrouwen van tirailleurs moet worden tegenge gaan; de echtgenooten moeten daarbij krachtig worden gesteund door den postcommandant. Dikwijls toch onttrekt een enkele ontrouwe, besmette vrouw niet alleen haar man, maar nog een groot aantal tirailleurs daarbij, door ziekte aan den dienst. 2. Iedere week worden alle tirailleurs en hun boys aan eene geneeskundige visitatie onderworpen; bij gebrek aan een dokter wordt een Europeesch gegradueerde daarmee belast. De besmette tirailleurs zoowel als hun vrouwen worden verpleegd zonder daar voor straf te ondergaan. Een oudere soldatenvrouw kan aange wezen worden voor oppassing der besmette vrouwen; dezen zullen door de inheemsche gegradueerden op discrete wijze bij de onge huwde tirailleurs worden gesignaleerd. Zooals men ziet, bekommert de Republiek der „droits de rhomme" zich niet bijzonder om de persoonlijke vrijheid der kampementsbewoners. Bedienden der tirailleurs, meestal jongepe verwanten, die later als tirailleur teekenen. (2). De zwarte troepen hebben nabij de kampementen militaire kam pongs, zgn. smala's, in Algiers o. a. te Colomb Béchar. Het materieel voor de bijenkorfvormige hutten wordt, indien niet plaatselijk aan te kappen, door den lande versterkt, het bouwen geschiedt door de tirailleurs en hun boys. Vrouwen en kinderen verblijven in de smala. 178

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 32