En was toevallig het doel wel loonend, dan zou de vreugde toch van korten duur zijn. Immers de infanterie tracht snel vooruit te komen. Hetmitrail- le'urvuur wordt bij niet domineerende opstelling spoedig onderschept, en de mitrailleurs zijn gedoemd voorloopig te zwijgen of moeten van stelling veranderen. Waarom toch die overhaasting bij het inzetten der mitrailleurs? In de meeste gevallen toch treft men bij een eerste ontmoeting met den vijand voor hen weinig loonende doelen aan op het oogenblik, dat de voortroep wordt ingezet. De hoofdtroep is op dit moment in de nabijheid, en waarom dan de mitrailleurs niet daarbij gelaten, om ze naar de gewenschte flank te laten oprukken. Juist op de kleine afstan den is flankeerend mitrailleurvuur immers gewenscht, en de tijd, om een daarvoor geschikte stelling uit den hoofdtroep te doen innemen, ontbreekt niet. Ook wanneer men de mitrailleurs frontaal wil inzetten voor groote en middelbare afstanden, is een voorwaarts uit den hoofd troep in stelling komen op een uitzichtgevend punt zijwaarts van den marschweg te verkiezen boven een frontaal stelling nemen bij den marschweg, waarbij het niet uitgesloten is, dat de mitrailleurs kleine afdeelingen van de voorhoede reeds vóór zich zullen hebben, en zij dus in hun vuur worden gehinderd. Beoordeeling van de gunstigste plaatsen in verband met het verloop dat het gevecht neemt (vnl. wat aangaat de opstelling der eigen afdeelingen) is bovendien beter mogelijk van den hoofdtroep uit dan bij den voortroep. Mitrailleurs, bij de voorhoede ingedeeld, moeten uit de nabij heid van den grooten weg blijven (omdat de tegenstander daar veelal vuur kan concentreeren) en van punten waar eigen infan terie vermoedelijk zal deboucheeren (zoowel ter wille van de vrijheid van eigen vuur als omdat zij als kogelvangers zouden gaan dienen). Domineerende opstellingen, flink zijwaarts, zijn het bestdeze zijn echter in den regel slechts gedekt te bereiken zoolang men niet te ver vooruit is. Ons voorschrift voorziet wel in de mogelijkheid, dat de mitrail leurs vuur brengen door de open gedeelten der eigen linie. Ook buitenlandsche tijdschriften gewagen hiervan. Doch zonder be zwaren is zulk een optreden niet. Een voorbeeld. De „spitscom- pagnie" heeft zich ontwikkeld. De voortroep, waarbij een sectie mitrailleurs, is ter ondersteuning opgerukt. Deze sectie is frontaal in stelling gekomen. De infanterie wint verder terrein. Als eerste maatregel dient thans de infanterie-cdt een gedeelte der linie ter hoogte van de mitrailleurs aan te wijzen, om achter te blijven, ten einde het vuur dier automatische wapens niet te onderscheppen (R. E. Mitr. II, punt 91). Doch hoe maakt men dit den tirailleurs duidelijk en in het bijzonder hun, die nabij dat open gedeelte terrein winnen? In het begin is het bezwaar 186

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 40