niet zoo groot, men kan zich de aangegeven vuurrichting der mitrailleurs wel voorstellen, doch hoe, wanneer bedoelde titrail- leurs eenig terrein hebben gewonnen? Bovendien, waar in den aanvang van den strijd, het allereerste begin, n. 1 het eerste treffen van de voorste voorhoede-afdeeling, de doelen zich nog zoo schaars teekenen, zou het wel toeval zijn, dat voor de mitrailleurs de mogelijkheid zou bestaan, door openingen van de eigen tirailleurlinie het tactisch gewichtigste doel te bevuren. Het gebruik der mitrailleurs wordt door zulk een indeeling te veel ingeperkt, en nog wel op buitengewoon ongunstige wijze. Punt 24 R. E. Mitr. 11 waarschuwt voor deze mogelijkheden en men zal dus goed doen, in ieder bijzonder geval den toestand terdege te overwegen. Hoofddoel van de mitrailleurs bij de voorhoede moet zijn le. het beletten van zijwaartsche uitbreiding van den tegen stander, om overvleugeling door de eigen partij mogelijk te maken 2e. het steunen van den overvleugelenden troep, b. v. door flankeerend vuur op den vijand, die zich tegen dreigende om vatting keert. Uit het bovenstaande blijkt o. i. voldoende, dat dit hoofddoel allerminst wordt bereikt, door die wapens van huis uit in te deelen bij de allervoorste afdeelingen. En punt 15 G. V. 1. geeft o. i. aan zulk een opvatting zeer zeker geen steun. De schrijver schijnt wel droeve ervaringen te hebben opge daan, wat het gebruik der mitrailleurs betreft. Daar hij het indeelen van mitrailleurs in compagniesvakken niet bespreekt, doch slechts constateert, dat wel de meening wordt aangetroffen dat zulk een indeeling meermalen haar nut heeft, komt het niet ongewenscht voor, het volgende daaromtrent aan te teekenen. Bedoelde indeeling leidt in den regel noodzakelijkerwijze tot frontaal vuur, met als nadeelen 1. dat de mitrailleurs moeilijk te dekken zijn tegen, ook door ■de recht tegenover liggende infanterie, op de eigen infanterie afgegeven vuur; 2. dat óf over eigen troepen moet worden geschoten (wat niet altijd zal kunnen), óf de mitrailleurs in de infanterielinie moeten worden opgesteld (hetgeen bepaald ongewenscht is) 187 NASCHRIFT DER REDACTIE.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 41