Hij wijst een stelling aan overeenkomstig zijn inzicht in den toe stand. Men vergete vooral ook niet, dat hij in vredestijd zich inge werkt heeft in het thans tot uitvoering gekomen operatieplan, en de voordeelen van de aangewezen stelling hem dus volkomen bekend zijn. En ten slotte: men verdiepe zich niet in het waarom van den toestand, die eenmaal als uitgangspunt voor een oefening is aan genomen. 3. Een andere opmerking was deze: „Moeten wij met volstaan met aan de voorposten alleen als taak te geven, cavalerie en wiel rijders tegen te houden en bij nadering van infanterie terug te gaan?" De voorposten voor een verdedigende stelling moeten den vijand het verkrijgen van inzicht in het aanvalsterrein zoolang mogelijk beletten, hem zoo lang mogelijk in het onzekere laten omtrent de juiste ligging van de hfdweerst. lijn. Zij gaan niet terug dan op bevel'van den AB. en vormen dus een strook voor den voorstrijd, in tegenstelling met de daarachter gelegen strook voor den hoofd- strijd, uit welke laatste strook zij met vuur worden gesteund. De voorposten zijn dus hier de golfbrekers van den aanval, al vormen zij dan ook nog niet den dijk zelf. 196 9. BOEKAANKONDIGING. Politie-organisatie. Het politievraagstuk kort en scherp belicht, door Gep. Generaal-Majoor G. A. van Haeften, Oud-Inspecteur der Koninklijke Marechaussee. Alphen aan den Rijn, N. Samson, 1923. Het boekje geeft op zeer duidelijke, bevattelijke wijze, eene korte uiteenzetting van het politievraagstuk in Nederland, mede met het oog op de in uitzicht zijnde wijziging der Gemeentewet* Hoewel de Indische toestanden te veel afwijken van de Nederlandsche dan dat de gegeven beschouwingen ook slechts bij benadering zouden kunnen gelden voor hier te lande, kan lezing ervan toch zeer worden aanbevolen aan hen, die zich een inzicht willen verschaffen in de grondslagen eener politieorganisatie in het algemeen. Militaire adreslijst 4e belangrijk vermeerderde druk. Uitgever als boven. Geeft de onderdeelen van het Ned. Leger in vredestijd en de garnizoenen; voorts de samenstelling van het veldleger, aangevuld met gegevens omtrent mobilisatie-indeeling; verder tal van wetenswaardigheden, van belang voor hen die niet in de gelegenheid zijn geweest, de talrijke veranderingen, welke in het Moederlandsche Leger hebben plaats gehad, te volgen. Men kent het Leger van voor 1914 er nauwelijks in terug. De chemicaliën-oorlog door Prof. Dr. D.H. Wester, Leeraar inde Natuur wetenschappen aan de H. K. S. Mavors. Eibergen. 1923. Een brochure, welke samenvat de artikelen, onder denzelfden titel in den loop van 1923 in Mavors verschenen en welke achtereenvolgens reeds in dit tijdschrift zijn besproken. Aan het slot een tot begin 1923 bijgewerkte litteratuuropgave.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 50