de rampokgebieden om en bij Batavia, uit deze gebieden weg haalde, en deze keurige organisatie van eene goed en afdoend werkende militaire veldpolitie uit het haar logisch toekomende arbeidsveld weg drong, om haar te werk te stellen alsstadspolitie!!" De heer Lamster wijt het ontstaan van zeer bedenkelijke toestanden in de politioneele verhoudingen in en rondom Batavia vooral aan het weg halen uit die streken der marechaussée en vraagt: Is het te verwonderen, dat het stelletje ongewenschte elementen, dat het gezag van de goede krachten in het politiekorps op schandelijke wijze ondermijnde, het optreden1 der maréchaussée's met leede oogen, en zeer zeker ook met groote vrees aanschouwde? Is het te verwonderen, dat er gechicaneerd en geïntrigeerd werd, zoodra een maréchaussée-patrouille tot het volgen van een eenmaal ontdekt spoor ook maar één paè over de grens van haar areaal zette? Is het te verwonderen, dat men den autoriteiten, die (helaas van achter de schrijftafel) de touwtjes in handen hielden, op allerlei wijzen trachtte zand in de oogen te strooien, de gro;te verdiensten van de maréchaussée's daarbij op alle mogelijke wijzen trachtte te verkleinen, en eigen verdienste zooveel mogelijk naar voren bracht? Nog wist hij niet, toen hij dit schreef, dat de feiten spoedig zouden uitwijzen, dat de „civiele veldpolitie met gendarmerie-bewapening, gendar merie-organisatie, gendarmerie-oefening" zelfs te kort schoot in de taak om orde en rust te handhaven in een gebied, waar de maréchausee te voren erin geslaagd was een geordenden staat van zaken te scheppen. Hij noemt de invoering van de veldpolitie grootendeels humbug en geldverspilling. Bereden veldpolitie met paarden zonder geregelde dagelijksche strenge controle op de voeding, op het onderhoud, op het roskammen, op het beslag, op de stalling, op de ziekenstallen, met als natuurlijk gevolg groote sterfte onder het duur gekocht paardenmateriaal. Een park van fietsen en motor fietsen zonder geregelde inspecties en deskundig toezicht, zoodat ook dit materiaal op treurige wijze werd verwaarloosd. Ten behoeve van kleeding en bewapening uitgebreide magazijnen met een kostbaren inhoud zonder redelijke administratie Het kleeding- en wapenmagazijn te Bui- tenzorg, waar zoowel de Politieschool als het Politie-depot te Buitenzorg uit betrokken, had als eenige verantwoording. een inlandschen maga zijnsknecht en een verroest hangslotje Ziet hier de gevolgen van een systeem, waarbij men trachtte om eene onmisbare militaire politie-organisatie te vercamoufleeren tot eene civiele instelling met een militair waterhoofd!" Eene dergelijke, jaren lang volgehouden onlogische verdeeling van de politietaak, waarbij steeds, tegen alle gebruikelijke organisaties in, het militaire element öf met hand en tand uit zijne natuurlijke politietaak werd verdrongen, of wel op zeer ondeskundige wijze werd tewerk gesteld, en waarbij men dus genoodzaakt was om aan de civiele politie een taak op te dragen, welke boven hare krachten ging, moest onafwendbaar spaak loopen." Militair geëncradeerde, militair georganiseerde, militair bewapende po litie, behoort ook militair geoefend en militair gecontroleerd te worden onder militaire leiding. Deze algemeen erkende waarheid wordt overal elders naar waarde gehuldigd. Dat zien we zoowel bij de marechaussees in het moederland, als bij de gendarmerie, de carabinieri, de veldpolitie in de andere landen en hunne koloniën. Alleen in Ned.-Indië niet. Verderop zegt de heer Lamster nog: „Ter vermijding van alle misverstand herhalen wij nog eens, dat wij niets, absoluut niets hebben tegen eene tewerkstelling van civiele veldpolitie. In tegendeel, wij zouden het dwaasheid vinden om in rustige gebieden, zooais een groot deel der Preanger, sommige gedeelten van Banten, van Tegal, Pekalongan, Wonosobo, en vele andere gebiedsdeelen marechaussees te 199

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 53