legeren. Evenmin als iemand het in zijn hoofd zal krijgen om in het Gooi. het Kamper-eiland, West-Friesland, de Haarlemmer meer militaire veldpolitie te werk te stellen Maar wij protesteeren er met klem tegen, dat de civiele veldpolitie in Indie verder wil springen, dan haar stok lang is. Dat men om dat doel te- bereiken hier in Indië schermt met sophismen en drogredenen, welke ner gens anders ter wereld opgeld doen." Tenslotte na al deze meedoogenlooze critiek komt de schrijver tot de volgende oplossing om uit het moeras te komen: ,,a) Breng de civiele veldpolitie tot redelijke en normale proporties terug, zoodat er niet meer personeel wordt aangehouden, dan noodig is, om in de als rustig bekende gebieden de politieoppassers bij de districts- en onder- districtshoofden te vervangen door veldwachters van de veldpolitie. Oók in de daarvoor in aanmerking komende streken van de buitengewesten. Het spreekt vanzelf, dat men de politioneele opleiding en instructie, controle en leiding door Europeesche instructeurs en inspecteurs zal moeten hand haven. b) Schaf de bereden veldpolitie, motorfietsen, zijspanwagens. karabijn bewapening, overdreven kazerneering, enz. af, doch plaats daar, (óók in de buitengewesten), waar al dat moois noodig is, in de bekende gebieden van rampok- en bandieten-terreur, van struik- en straatroovers, van brand stichters, van tuindiefstallen, e. d. afdeelingen maréchaussée's van het leger, georganiseerd en geëncradeerd als in het moederland (dus ook met politi oneele opleiding etc Reeds in 1911 schreef de heer Lamster in de Indische Gids een artikel van dezelfde strekking. Doch sedert werden millioenen uitgegeven, die beter besteed hadden kunnen wordenhet leger, zegt schr., werd noode- loos en doorloopend op een grievende wijze gepasseerd, om ten slotte te bereiken den toestand van 1924. Zeer sceptisch staat hij tegenover de mogelijkheid van verbetering in de toekomst. Laten we hopen, dat eindelijk ook hier in lndië de elders algemeen erkende beginselen zegevieren. Bk. 11. ORGAAN N. 1. O. V. FEBRUARI-NUMMER. Luitenant van_ der Beek maakt in dit nummer een aanvang met eem „Beknopt overzicht van de militaire ontwikkeling van Japan tot 1868." Voor het begrijpen van het tegenwoordig Japan is het van groot belang, een inzicht te hebben in de wijze, waarop gedurende eeuwen van burger twisten het militaire element de overhand heeft gekregen en gehoucfen verder in de opvattingen van den Japanschen krijgsman, welke in een soort van eerecode, bushidö genaamd, zijn neergelegd. De bushidó toch dient den Japanschen soldaat nog steeds als maatstaf bij de beoordeeling van zijn gedrag; wel is waar wordt door sommigen beweerd, dat bushidó als code een uitvinding is van lateren tijd, opgesteld ter verheerlijking van den krijgsmansstand, doch wat daarvan ook moge wezen, het is wel zeker, dat de invloed van die regelen nog immer zeer groot is. De mo derne toestanden laten wel is waar strikte doorvoering ervan niet meer toe, doch hoe „Westersch" een Japanner soms ook moge schijnen, veelal ziet men hem in gewichtige oogenblikken toch „terugvallen" in zijn eigen aloude opvattingen. Men moet daarop steeds bedacht zijn. Schr. haalt eenige spreekwoorden aan, waaruit blijkt, hoe hoog de stand der samurai, niettegenstaande zijn uitersten eenvoud en soberheid, soms 200

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 54