Uit al deze berichten kreeg von Faikenhayn den indruk, dat het 9e Leger ten N. van het gebergte niet meer in ernstig ge vecht met de Roemenen zou worden gewikkeld en dat de ge melde aankomst van versterkingen zou moeten dienen om den terugtocht door het gebergte te vergemakkelijken. Zaak was het dus om de ingangen van de passen Z. van het bekken van Kroon- stadt zoo snel mogelijk te bezetten. Aan het XXXIXe Res. Korps werd nu als doel voor 7 October gesteld de bezetting van Kroonstadt. Een uitgezochte kleine afdeeling moest Z. van die plaats zien door te breken om in de buurt der F. Tömös den Predeal-pas te versperren. Het 1ste Res. Korps kreeg last vroegtijdig met de 89ste Div. Mariënburg te bereiken, met de 71ste Div. Köpecz. Het Cav. Korps moest richting Barot oprukken. Slag bij Kroonstadt. 7 October des morgens vroeg wierpen de divisies van het XXXIXe Res. Korps de Roemeensche achterhoeden bij de O. uitgangen van het Qeisterwald snel terug. Bij Schneckenbach leden de Roemenen tegen de 187e en de 51ste H.-Div. zware verliezen. Bij O. Tohan, waar de 76e Res. Div. aangreep, trokken zij tijdig terug. Toen bij het verder doorrukken de voorste afdeelingen dezer divisie uit het boschgebied kwamen, werden zij verrast door artillerie-vuur uit het terrein Z. van den D. Muscelului en ontdekten zij op dezen berg een sterke stelling. De er voor langs stroomende Burzenbach kon op enkele plaatsen worden overschreden. De hellingen van den berg zelf waren steil. Een frontaal aangrijpen was hier onmogelijk. Een omvatting van den rechtervleugel was zeer moeilijk, daar het dal der Burzenbach geen dekking bood. Alleen het terrein op den linkervleugel der Roemeensche stelling bood gelegenheid tot omvatting. Blijkbaar waren den vorigen avond onvoldoende verkennings maatregelen genomen, waardoor deze op korten afstand van de voortroepen der divisie gelegen stelling onbekend was gebleven. Voor een omvatting van den Roemeenschen linkervleugel was het noodig de meer achterwaarts aanwezige troepen over Zernesti uit te schuiven. Een over Holbak en Wolkendorf afgezonden afdeeling kreeg last over Neustadt en Uj. Tohan den rechtervleugel aan te vallen. De tegenstand der Roemenen en de moeilijkheden van het terrein waren echter oorzaak, dat de aanval der 76ste Res. Div. geen vorderingen maakte. Nog te 11 uur n. m. deden de Roe menen een krachtigen tegenaanval. De 51ste Honved-Div. rukte over Zeiden door. Haar oprukken werd herhaaldelijk door achterhoede-stellingen vertraagd. Des 228

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 14