houden, maar, niettegenstaande groote overmacht der Roemenen, niet om een beslissend succes te behalen. En het was die' zelfde angstvalligheid welke ten slotte leidde tot de nederlaag van de Roemeensche legers. 2. HET LEIDEN VAN TACTISCHE OEFENINGEN OP DE KAART, door H. L. LA LAU, Luitenant-Kolonel der Infanterie. Belast met het houden van de zoogenaamde vrijwillige tactische oefeningen op de kaart voor hoofdofficieren en kapiteins van de garnizoenen Weltevreden en Mr.-Cornelis, hield ik, min of meer in aansluiting met mijn artikel over het maken van onderstellingen in het l.M.T. 1922, No. 11, een voordracht over het leiden van tactische oefeningen op de kaart. Het verzoek van de deelnemers aan den vrijwilligen cursus om van het behandelde een afschrift te ontvangen, bracht mij op het denkbeeld om het 1. M. T. een afdruk aan te bieden ter opname in dat tijdschrift. Terwijl ik hiervoor de noodige voorbereidingen trof, verscheen in de Januari aflevering van dit jaar een artikel over het leiden van tactische oefeningen op de kaart van de hand van den Luit.-Kol. der Artillerie C. D. Lagerwerff, dat ik met waardeering heb gelezen. Een oogenblik heb ik in twijfel verkeerd of, in verband met de verschijning van dat artikel, het nog wel aanbeveling ver diende mijne beschouwingen aan te bieden, maar die aarzeling heb ik overwonnen omdat, hoewel de lezers in beide artikelen verscheidene parallel loopende meeningen zullen aantreffen, ik bij mijne beschouwingen uiteraard wat uitvoeriger ben geweest en ook omdat het bijwonen en leiden van tactische oefeningen op de kaart zulk een groote rol spelen bij de wetenschappelijke vorming van de officieren. Voor wat betreft het artikel van den overste Lagerwerff, wil ik dien schrijver slechts één vraag stellen, rl. of hij toen ter tijde bekend was met den inhoud van de circulaire van het legerbestuur van 20 Januari 1923, VII Afd. A. No. 130/VI1 A (als bijlage bij mijn artikel gevoegd)?2) Thans volge mijn voordracht. Vrijwillige tactische oefeningen. M. H. H. Het doel van onze bijeenkomsten is in hoofdzaak de deelnemers te bekwamen in het leiden van oefeningen op de kaart. O- Ontvangen Jan. 1923. (Red.) 2). Zie de noot op blz. 6 van het Januari nummer (Red.) 236 Inleiding.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 22